„ГЛУМиЦИ“-Артропија претстава за остварените и неостварено соништа на глумците

На малата сцената на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ синоќа беше изведена претставата „ГЛУМиЦИ“ – Артопија. 

Настапија актерите Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Кристина Леловац, Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Никола Наковски, Никола Ристески, Дениз Ајдаревиќ.

Тие на велешката публиката и понудија интересна, несекојдневна претстава во која говореа за Глумиците и Глумците нивните проблеми, а и публиката имаше можност да разговара за нивната професија и да каже мисли и што бара од глумиците.

Сето тоа збогатено со музика, за на крај сите заедно и актерите и публиката да танцуваат на сцената. Глумците велат дека претставата е секогаш различна и не е завршена, а и нема да заврши скоро. На крајот за одличната изведба тие добија долг и силен аплауз од бројната велешка театарска публика.

Кристина Леловац која играше една од главните улиги во оваа несекојдневна претстава во изјавата за МИА вели дека оваа претстава практично зборува за актерите и актерките во светот и во светот на театарот и нивниот внатрешен свет.

- Меѓутоа зборува за нешто многу повеќе од тоа за сите наши соништа, остварени и неостварени, нашите желби, она во што веруваме, потенцира Леловац.

Нејзината колешка актерката Симона Спировска информира дека претставата е отворена за нив актерите практично за се она што им се случува за се она што доживуваат и преживуваат.

-И решивме сега кога имаме можност да ја играме вистински после 10 години сонување, тогаш нема и да ја завршиме. Не сакаме да се обременуваме со некоја дефинитивност во процесот и во истражувањата понатаму, потенцира Спировска.

Таа појаснува дека практично секоја изведба е нова претстава. Затоа што доаѓаат да ја видат и некои нови луѓе па и тие учествуваат и придонесуваат во претставата.

-Секоја реакција на публиката е практично нов материјал во претставата.Тоа е тоа што таа никогаш не е иста и ниту некогаш ќе биде, појаснува Спировска.

Таа потенцира дека оваа претстава е градена на другарство и доверба врз која се градел процесот и секоја нова изведба и затоа се разликува од другите.

Актерот Бојан Кирковски за МИА потенцира дека за разлика од другите претстави во оваа претстава има искреност.

-Претставата носи вистина за нас глумците, која на некој му е смешна на друг интересна, тажна, некому досадна. Постои една вистина што ја носиме со себе и што сакаме да ја кажеме и тоа е можеби тоа што малку не двои од сите други претстави, но можеби сме исти како сите други претстави, но зависи кој како не гледа, вели Кирковски.

Сценскиот дизајн беше на Ненад Тонкин, музиката на Дино Имери, а фотографиите на Соња Ставрова и Стефан Самандов.

На 25 март претставата „ГЛУМиЦИ“ ќе биде изведена во Битола, во април во Штип, потоа во Скопје и во други градови во земјава. Воедно во април оваа претстава ќе биде претставена на театарски фестивал во Романија. /МИА

Се продава легендарниот болид на Ферари што го возеше Михаел Шумахер

Се смета дека би можел да достигне рекордна сума.

Повеќето ќе се согласат дека Михаел Шумахер е најголемиот Формула 1 возач во историјата. Секој автомобил што ќе се појави на аукција и кој Шумахер го поседувал барем на кратко, се продава за рекордно време и постигнува рекордно висока цена.

А што ќе стане со болидот на Ферари Ф1-2000 (шасија 198) што го возеше Шумахер во квалификациите за Големата награда на Бразил, каде што победи, тешко е да се каже. Истиот болид го возеше и на Шпанското ГП, кога водеше поголем дел од трката, но поради бавното полнење гориво, заврши петти. Го возеше и на трката за Големата награда на Монако, каде брзо се пензионираше поради дефект. Последен пат се натпреваруваше во Австрија каде се пласираше на третата позиција. На крајот ја освои двојната круна, обезбедувајќи ја конструкторската титула и за Ферари.

Само небото е границата бидејќи има многу фанови кои го сакаат овој автомобил во нивната колекција.

„RM Sotheby's покажа незаменлив рекорд за носење на аукција на најважните Формула 1 болиди. Рекордот е најтесно поврзан со продажбата на важните Ферари управувани од Михаел Шумахер, најголемиот возач на Ферари Ф1 на сите времиња“, рече Шелби Мајерс. , раководител на приватна продажба во РМ Сотби.

За потсетување, минатата година на Sotheby's Luxury Week, F2003-GA, шасија бр. 229, се продаде за 14.630.000 CHF, што го прави најскапиот Ф1 болид продаден во историјата. Што мислите, дали овој реставриран од Ферари и подготвен за патека ќе достигне повисока цена?

Обвинителот на Менхетн: Трамп создаде лажно очекување дека ќе биде уапсен

Окружниот обвинител на Менхетен денеска соопшти дека Доналд Трамп создал лажни очекувања за неговото апсење и ги навел конгресните републиканци да се мешаат во истрагата на обвинителството.

„Вашето писмо е истрага без преседан за локална тужба што е во тек. Писмото дојде токму кога Доналд Трамп создаде лажни очекувања дека ќе биде уапсен следниот ден и неговите адвокати ве повикаа да интервенирате“, напиша во писмото окружниот обвинител Алвин Брег до тројца републиканци во Домот.

Големата порота свикана од Брег во јануари почна да слуша докази за улогата на Трамп во поткупувањето на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред претседателските избори во 2016 година, на кои победи Трамп. Даниелс, позната порно актерка и режисерка чие вистинско име е Стефани Клифорд, изјави дека добила пари во замена да молчи за сексуалната врска што ја имала со Трамп во 2006 година.

Поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, рече дека ги добил парите по налог на Трамп за да купи молк за вонбрачната врска на тогашниот претседателски кандидат. Трамп тврди дека е невин и дека истрагата е политички мотивирана.

Во писмото од канцеларијата на Брег се наведува дека претседателите на три конгресни комисии побарале доверливи информации за тековната кривична истрага, што според законот е доверлива информација.

„Барањата наведени во писмото се незаконска инвазија на суверенитетот на Њујорк“, им напишал главниот советник Лесли Дабек на претседателот на Комитетот за правосудство Џим Џордан, на претседателот на Комисијата за надзор Џејмс Комер и на претседателот на административниот комитет Брајан Стил.

Таткото на починатата 6- годишна Јана: Лекарите ѝ дадоа гликоза додека имаше 9- ка шеќер

„Мојата Јана која во септември ќе наполнеше шест годинки почина поради лекарска грешка бидејќи докторите на 9 –ка шеќер во крвта и дадоа ѝ дадоа гликоза во инфузија после што ѝ се крена шеќерот на 19.“ 

Ова во изјава за Канал 5 го вели триесет и шестгодишниот Стојче Христовски, од битолско Кравари, татко на девојчето што вчера попладне почина, неколку часа откако со неговата сопруга го однеле во битолската болница поради симптоми на настинка. Христовски раскажува дека со неговата сопруга сведочеле на она што се случувало откако настанале компликациите по првата инфузија, кога лекарите спремиле втора, ама не можеле да ја боцнат поради тоа што вените на детето му прскале.

„До колата си одеше, добра беше, влезе во автомобилот и отидовме до болница. За да не се мачи, дека беше омалаксана на раце ја однесов до детското одделение. Веднаш докторката рече да направиме крвна слика, направивме, а го измерија и шеќерот, беше 9-ка. Дури, во лабораторија ни напоменаа за шеќерот. Го вратив во детско одделение детето. Му дадоа гликоза, 100% гликоза, сопругата беше внатре, знаеше што ѝ ставаат. Протече инфузијата, но состојбата се влоши... Шеќерот се крена 19...Ви кажаа зошто? Ништо не ни кажаа, девојчето почина, а тие не ни кажаа од што, од срцето, мускулно заболување, не знам што. Детето немаше никакво заболување, немаше проблем, си играше, трчаше, не се задишуваше...

Христовски обвинува дека лекарите не знаеле што да прават па телефонски барале консултации. Вели, повеќе од два часа чекавме да ни кажат дека моето дете повеќе не е живо, а за утеха ни раскажуваа за сличен случај со двегодишно дете кое починало пред два месеци. Тој ни потврди дека обдукцијата е завршена, а семејството чека да ги види резултатите.

Директорот Обедниковски во телефонски разговор за Канал 5 не сакаше да ги коментира тврдењата дека девојчето починало од инфузија, но кажа дека примало, а по застојот на срцето на девојчето, имало обиди за реанимација кои траеле 40 минути.

Од Обвинителството за Канал 5 велат дека по насоки на јавен обвинител се превземаат дејствија за испитување на конкретниот случај, се обезбедува комплетната медицинска документација, а се чекаат и резултатите од обдукцијата. Кога ќе се заврши со постапките ќе има детали.

притисни ентер