„G Cаrpet“ слави 4 години

4 сезони, 200 емисии, 9000 минути во етерот на најгледаната Канал 5 телевизија, 9000 интересни приказни и одговори кои успеавме да ги извлечеме од највлијателните личности на Балканот со цел да ве забавуваме, опуштиме и оттргнеме од здодевното секој

Над 350 познати пејачи, спортисти, актери, водители, модели, политичари од целиот регион продефилираа на златниот тепих. Од Вардар до Триглаф знаат за нас, од Морава до Дунава се слуша за нас од Охрид до Берово се зборува за нас. Во една реченица кажано, ние сме вашата омилена забавна телевизиска целина, Голден Карпет.

Но како започна се?

За време на пандемијата со Ковид 19 се роди идејата за ново телевизиско парче кое со своите содржини ќе донесе освежување во етерот. На точно 11 мај идејата премина во реалност, граѓаните на Македонија за првпат ја почуствуваа магијата на златниот тепих. Првата емисија на Голден Карпет траеше само 25мин, снимена во студио дупло помало од сегашното, но сепак успеа за кратко време да го привлече вниманието на широката јавност. Водителскиот пар Миро Кацаров и Ведрана Ѓорѓевиќ со многу желба и ентузијазам ја започнаа оваа шоу бизнис приказна надевајќи се дека еден ден Голден Карпет ќе стане препознатлив бренд.

Благодарение на уникатноста, трудољубивоста и позитивните вибрации на тогашниот добро познат тим, уште во втората сезона Г Карпет се закити со епитетот телевизиски бренд. Почнавме брзо и ефикасно да се развиваме, па дури станавме сериозна конкуренција на останатите емисии од овој тип, се повеќе и повеќе познатите личности и брендови изразија желба да соработуваат со нас, а доказ за тоа е незаборавното патување за Белград, центарот на шоу бизнисот. Успеавме да ги снимиме тамошните ѕвездите за само три дена, а што е најинтересно, без никаков проблем сите прифатија знаејќи кои сме и што сме.

Трета сезона ја започнавме со многу труд и љубов, жедни за уште поголеми успеси, но на пола сезона поради оправдани причини Ведрана ја напушти својата водителска позиција. Оваа промена не го закочи развојот и напредокот на најгледаниот телевизиски магазин. Не би биле она што сме доколку со нашата креативност и иновативност не воведовме впечатливи новитети. Најпознатите женски имиња од светот на шоу бизнисот ја заменија фотељата на Ведрана, а интуицијата не не излажа, девојките се покажаа како да се родени за тоа место.

Не себичниот придонес за македонската музика и подржувањето на младите таленти ни го даде епитетот современ музички магазин. Но тоа не е се, нормално дека ние по завршувањето на третата сезона решивме да земеме уште поголем замав. Ја искористивме таа шанса, не пропуштивме време и прилика да создадеме брат на емисијата, Голден Самр.

Г самр го одбележа минатото лето со ексклузивни игри и предизвици во најголемиот аква парк во Македонија и интересни приказни од најголемите балкански ѕвезди. На сите впечатливи музички настани камерите на Г Самр од прв ред ви ги пренесувааа импресивните моменти.

А еден бренд не би се билдал доколку не направи трансфер на едни од најубавите девојки од модниот свет во нашиот ТВ Магазин. Манекенката Моника Црнокрак, повеќекратна мисица, и поранешната водителка на Бекстекџ, манекенката и балерина Ева Јовановска го засилија Г Карпет со својот шарм, шмект и убавина. Освен што ја започнавме сезоната со убави девојки успеавме да одиме уште еден чекор понапред со ново студио во боите на авангарниот стил. Четвртата сезона ја започнавме многу искусно со гости кои и те како значат во своите професии.

Сума сумариум изминативе години седнаа и продефилираа во студиото на Канал 5 телевизија балканските имињата како Ацо Пејовиќ, Петар Грашо, Јелена Томашевиќ, Теа Таировиќ, Гоца Тржан, Мирослав Илиќ, Маца Маринковиќ, Јелена Розга, Горан Бреговиќ, Саша Ковачевиќ, Раста, Иван Босилчиќ, Смиљан Мори, Жељко Ребраќа, Џејла Рамовиќ, Андрија Милошевиќ, Дино Мерлин, Џенан Лончаревиќ, Милица Павловиќ, Владо Георгиев, Марија Шерифовиќ, Тони Цетински, Даниела Мартиновиќ и многу други, а да не заборавиме и на нашите македонски ѕвезди Влатко Стефановски, Слаткар, Тони Зен, Некст Тајм, Ламбе Алабаковски, Елена Ристеска, Перо Антиќ, Тони Михајловски, Трајче Манев, Панчо ДНК, Антониа Гиговска, Дани Димитровска, Благица Павловска, Блага Петревска, Миле Кузманоски, Наум Петрески, Два Бона и ред други.

Тоа беше дел од естрадата а сега ќе видиме што значи Голден Карпет за оние кои не се занимаваат со шоу бизнис, а доминираат на полето политика. Колку Г Карпет кога им е доста од политиката ги опушта и ги задоволува со теми од светот на познатите.

Не не пропуштајте, Џ Карпет со Миро и Моника уште една поинаква приказна во етерот.

Претседателката Сиљановска Давкова го прими косовскиот амбасадор, Флоријан Ќехаја

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Косово, Флоријан Ќехаја, соопшти нејзиниот кабинет.

На средбата беа разменети мислења за можностите за продлабочување на билатералната и регионалната соработка и беше поздравен отворениот и конструктивен дијалог за прашањата од заеднички и поширок интерес.

- Претседателката Сиљановска Давкова изрази подготвеност за продолжување на одличниот политички дијалог на највисоко ниво и изрази очекување дека позитивниот тренд во развојот на економските односи со Косово, како наш значаен трговски партнер, ќе продолжи и во иднина.

Во контекст на европските перспективи и споделувањето на заедничките вредности, претседателката Сиљановска Давкова изрази поддршка на косовските евроатлантски аспирации и учеството во различни формати на регионална соработка и ја истакна подготвеноста за споделување на искуства во сите области каде што располагаме со соодветна експертиза.

На средбата беа разменети мислења за актуелните случувања во регионот, за соработката во рамки на регионалните иницијативи, како и за можностите за продлабочување на прекуграничната соработка преку искористување на фондовите на Европската Унија, се наведува во соопштението од кабинетот на Сиљановска Давкова.

Минесота ќе го продолжи договорот со тренерот Финч

Минесота тимбервулвс одлучи да го продолжи договорот со главниот тренер Крис Финч.

Како што објави „ESPN“, клубот од Минеаполис ќе потпише нов договор со 54-годишниот кошаркарски стручњак, кој ќе важи до крајот на сезоната 2027/28.

Финч ја води Минесота од 2021 година. Под негово водство, тимот стигна до плејофот во НБА во последните три сезони.

Во сезоната 2023-24, „Волците“ стигнаа до финалето на Западната конференција, најдоброто остварување во историјата на клубот.

Кривична пријава за дебранец за семејно насилство

Одделението за внатрешни работи во Дебар, за само неколку дена поднесе две кривични пријави за семејно насилство.

Денеска поднесена е кривична пријава против А.Ч.(41) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Загрозување на сигурноста“.

-Тој на 10 месецов во 18:30 часот, бил агресивен кон неговата сопруга, вршел психичко малтретирање врз неа и кон нивните малолетни деца, информираше Стефан Димовски, портпарол на Секторот за внатрешни работи- Охрид.

Само неколку дена претходно дебарското одделение поднесе кривична пријава против А.Ј.(48) од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „телесна повреда при семејно насилство“.

А.Ј. во семејниот дом, физички ја нападнал неговата сопруга.

Ова се само два од најмалку десетината регистрирани случаи на семејно насилство годинава, но, според надлежните бројот на ваквите случаи е многу поголем.

притисни ентер