„Еуробаскет“: Дамјан Стојановски во втората петорка на АБА 2 лигата

 Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром, репрезентативецот Дамјан Стојановски, сезонава е еден од најдобрите кошаркари во АБА 2 лигата, информира „Еуробаскет“.

Искусниот Стојановски е избран во вториот најдобар тим во АБА 2 лигата за оваа натпреварувачка сезона.

Освен него во изборот на најдобрите во втората лига на Јадранот, има место и за неговиот клупски соиграч, Ѓорѓе Милошевиќ, кој е дел од идеалната петорка на лигата.

Покрај Милошевиќ во идеалните пет се уште и најдобриот играч во лигата за сезоната 2019/2020, Радован Ѓоковиќ од Борац од Чачак, уште еден екс-играч на МЗТ Скопје, Никола Павличевиќ, сега кошаркар на Сутјеска од Никшиќ, како и Павле Марцинковиќ (Сплит) и Филип Краљевиќ (Широки).

Во втората, освен Дамјан Стојановски се и: Тони Перковиќ (Сплит), Никола Кочовиќ (Борац), Ненад Неранџиќ (Борац) и Исмет Сејфиќ (Сутјеска)

Играчот на Борац, Радован Ѓоковиќ е најдобриот бек, Павле Марцинковиќ најдобро крило, а Филип Краљевиќ најдобар центар во лигата за сезоната која е зад нас.

Најдобар тренер е Марко Мариновиќ од Борац од Чачак, новиот член на АБА конкуренцијата.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер