„Двојна круна“ за ШК Алкалоид во годината кога се слави 45-годишниот јубилеј

Од 25 до 31 август во Охрид се одржа екипното првенство на Македонија во шах за жени, каде што со максимални 14 бода и 7 победи во 7 кола, славеа шахистките на ШК Алкалоид, се наведува во соопштението од компанијата. 

Со ова, тие го повторија успехот на машкиот тим, кој претходно стигна до победничкиот пехар на турнирот во Струга, со што ги обединија титулите, па со „двојна круна„ го прославија 45-годишниот јубилеј од формирањето на клубот.

За прв пат мечевите во женската лига се играа на 4 табли, при што беше дадена можност за настап на максимум две странски шахистки во меч. Претходно се играа натпреварите од Втората лига, со кои беа определени новите прволигаши, па вкупно осум екипи настапија на овој турнир. Сите тимови ја искористија можноста за ангажман на странски играчи (само еден тим се одлучи за една шахистка од странство и три од Македонија), поради што натпреварите на првите две табли беа мошне изедначени, квалитетни, и придонесоа за имиџот на силен женски турнир. Тајната на успехот на „фармацевтките" беше во успешниот настап на Моника Стојковска на третата табла (освои 6,5 бода во 7 партии), како и на Габриела Коскоска на четвртата табла (5,5 поени од 6 партии). Овие две шахистки со години се дел од екипата и на најдобар начин ја покажаа во пракса поддршката на клубот кон женскиот шах во Македонија.

За шампионскиот тим играа ИМ Екатерина Аталик од Турција, ИМ Ирина Булмага од Романија, а меѓу резервите се најдоа младинките Јана Анѓелкоска и Леа Ефтовска. Притоа, Јана Анѓелкоска дебитираше со победа во сениорската женска екипа во мечот против Гамбит, со што го трасираше патот за себе и другите млади шахистки кои се иднината на клубот.

Второто место на крајот им припадна на „Центар" бидејќи во последното коло нивните противници од „Кисела Вода" не се појавија, па така стигнаа до девет бода.

Женската екипа од ГШК „Неготино" беше најпријатното изненадување бидејќи направи сензација по пласманот од Втората лига и со победата над „Центар" беше фаворит за второто место, но последниот ден играа нерешено со Гостивар (2:2) и ја испуштија големата шанса и па со 8 бода завршија на третото место. Зад нив се Куманово со 7 бода, Прилеп со 5 бода, Кисела вода со 5 бода, а од лигата испаѓаат Гамбит и Гостивар кои собраа по 4 бода.

Следен турнир на македонската шаховска сцена е меѓународниот младински турнир „Езерска кралица" во Струга од 8 до 12 септември.

Русковска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за Радио слободна Европа.

– Истрагата е во завршна фаза. Го добивме материјално-финансиското вештачење. Се чека уште едно вештачење, треба до следната недела да стигне и тоа и ќе се викаат осомничените да дадат своја одбрана, доколку сакаат, посочува Русковска во интервјуто.

Потврди дека се истражува како може Рашковски да си дозволи гаранција од околу 500 илјади евра за замена на мерката притвор во домашен притвор, а во истрагата влегува и прашањето од каде му парите на Рашковски за хациенда во Побожје.

Русковска вели дека и случајот „Империја" е во завршна фаза, а најавува и дека по истекот на мандатот нема да се кандидира повторно за прв човек на Обвинителството.

Во врска со истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, на прашањето дали се повикани сведоци на распит, Русковска вели дека тие не можат да повикаат сведоци, бидејќи не ја водат истрагата.

– Наш дел е само во јавната набавка, да се разгледа документацијата, да се анализира и потоа да се одлучи што понатаму. Ако има некоја одговорност, односно во делот ако е повреден Законот за јавни набавки или во делот, бидејќи посебен закон е донесен за набавка на овие модуларни болници или во тој дел ако е повреден тогаш ќе одлучиме кого ќе распитаме и кого ќе викнеме. Сето останато е во делот што го води Основното обвинителство во Тетово, вели таа.

Во однос на тоа доколку се утврди дека потписот на министерот за здравство Венко Филипче не фигурира, односно дека набавката одела преку Министерството за труд и социјална политика дали тогаш Филипче не би бил предмет на истрагата, Русковска вели да не се навлегува во шпекулации.

– Прво треба да ја видиме документацијата па евентуално ако сметаме дека нешто во делот на набавките не е во ред ќе се одлучува кој и дали ќе биде повикан, дали како сведок, дали како лице од кое се бараат потребни известувања затоа што тоа се ќе биде во предистражна постапка, истакна Русковска во интервјуто.

Македонска компанија победи на „Global Fundraising Stage Miami 2021"

Македонскиот стартап „Creative Hub", кој во 2019 година се најде на листата на најупешните на Форбс „30 под 30", вчера победи на Глобалниот Инвестициски настан Мајами 2021.

Од „Creative Hub" информираат дека ова е прва победа на македонска компанија која на настанот беше презентирана од основачот Аријана Коскарова на инвестициски самит во САД. Настанот, кој поради пандемијата се одржа виртуелно, е организиран од Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели (WBAF) и Институтот за „Data Science" од Мајами.

„Creative Hub" беше единствен стартап од Европа, а целта беше токму привлекување на инвестиции за развој на бизнисот и отворање на нов пазар во САД.

– Првпат после четири години од отворање на бизнисот повторно застанав на сцена во улога на стартап. Со оглед на фактот што останатите компании беа од областа на канабис, medtech, fintech и воедно беа американски старапи не мислев дека имаме шанса. Но нашата презентација му се се допадна на жирито и токму проблемот кој го решаваме, а тоа е потребата од нови вештини кои ги налага растот на технологијата. Во САД до 2030 година ќе има недостаток од 85 милиони работници од областите на кои се нашите Академии. Тоа заедно со нашиот бизнис модел и реалните податоци кои ги презентиравме ни ја донесоа победата. Оваа победа е само почеток на успех на нашата компанија надвор од границите на нашата земја, рече Аријана Коскарова, основач на „Creative Hub".

Глобалната Инвестициска Сцена (GFRS) е интернационална ко-инвестициска платформа за инвеститори, стартапи и бизниси со голем потенцијал за раст кој има за цел да им отвори можност за глобализација на бизнисите преку собирање на инвестици од верификувани инвеститори.

Одѕивот во Москва над 34 проценти на изборите за руската Дума

Одѕивот на гласачите на изборите за Руската државна дума во Москва надмина 34% синоќа во 20 часот по московско време, вклучително и гласањето преку Интернет, изјави претседателот на градската изборна комисија во Москва, Јуриј Ермолов.

„До 20 часот по московско време, на 18 септември, гласаа повеќе од милион луѓе, а вкупната излезност во Москва е 34,42 проценти“, рече тој.

Изборите за долниот дом на рускиот парламент продолжуваат денеска, 19 септември. Изборниот процес трае три дена и започна во петок, 17 септември.

притисни ентер