Меѓу шифрираните пораки имало податоци за училиштето каде учи малиот принц , со порака дека ,,нема да остане мирно ниту кралското семејство “ .

На денешното судење во Лондон на Хуснаин Рашид , тој навел дека сликата на принцот со слика на исламистички војник и адреса на училиштето во шифрираната порака , е повик до исламистите за ликвидирање на принцот. 

Рашид се изјаснил дека не е виновен за организирање и извршување на нападот со нож и поставена бомба во Лондон пред седиштето на Британскиот парламент.

Пред судот се појавија тројца осомничени за тероризам , а судењето продолжува на 20 декември .

Датум на објава: среда, 06 декември 2017 во 19:21
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар