Ова е резултатот на анкетата работена за весникот „Вашингтон пост“.

Во анкетата имало прашања за компетентноста на Трамп на светската сцена, неговата ефикасност, републиканскиот план за здравствена заштита и улогата на Русија во американските претседателски избори во 2016 година.

Наведено е дека само 36 проценти од Американците во анкетата изјавиле дека ја поддржуваат работата на Трамп , што е за 6 проценти помалку од процентот кој го имал Трамп за првите 100 дена во Белата куќа.

Најблиску до Трамп според ниското ниво на рејтинг по половина година на власт бил во февруари во 1975 година претседателот на САД Џералд Форд со поддршка од 39 проценти од Американците. 

Датум на објава: недела, 16 јули 2017 во 14:11
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар