Приватни работи на Мерлин Монро се понудени на аукција

Личните работи на иконата на Холивуд  Мерлин Монро официјално ќе се најдат на аукција на 17 и 18 декември.

Личните работи на иконата на Холивуд Мерлин Монро официјално ќе се најдат на аукција на 17 и 18 декември.

На аукцијата ќе бидат изложени повеќе од 175 предмети кои и припаѓале на најпознатата русокоса во светскиот шоубизнис.

Еден од најзначајните предмети во колекцијата е рачно напишана порака од Чарлс Стенли Гифорд, за кој неодамна со ДНК тест беше докажано дека е татко на Мерлин Монро.

„Оваа картичка е единствениот познат материјален артефакт што воспоставува каква било врска или комуникација помеѓу Гифорд и неговата славна ќерка“, се вели во соопштението и се додава дека се верува дека Гифорд лично ѝ ја доставил картичката на Монро додека таа била во болница, пренесува „People“.

Монро, чие вистинско име беше Норма Џин Мортенсон, е родена од Гледис Перл Бејкер и поранешната колешка на Бејкер, Гифорд, но познато е дека таа немала добри односи со нејзиниот татко додека растела.

На аукцијата ќе бидат понудени и други предмети од колекцијата на Монро, неколку производи за убавина - како цевки за кармин, вештачки трепки, сенки за очи и друго - кои некогаш и припаѓале на ѕвездата, како и неколку фустани кои Монро ги поседувала и ги носела.

Мадона после долго време објави фотографии со своите деца

Кралицата на попот Мадона (64) во последно време на својот Инстаграм објавува многу бизарни фотографии, но овој пат изненади со фотографии со семејството по повод американскиот Ден на благодарноста.

Мадона ретко објавува фотографии со своите деца, па речиси никој не се сеќава како изгледаат. Мадона сега објави слика со Лурд (26), која долго време живее сама, нејзиниот син Роко (22) кој живее со својот татко Гај Ричи во Лондон и нејзините посвоени деца Дејвид (17), Мерси Џејмс (16) и близначките Естер и Стела (10) .

„Многу сум благодарна“, напиша Мадона во својата објава на Инстаграм.

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Папата Франциск ги повика израелските и палестинските власти да ги засилат напорите за барање дијалог, по неодамнешните смртоносни бомбашки напади во Ерусалим и судирите на окупираниот Западен Брег.

Во неделниот благослов што се одржа денеска пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар, Светиот Отец рече дека насилството ја убива иднината на двата народа.

Да потсетиме, во средата две бомби експлодираа на автобуски станици во предградието на Ерусалим, при што загина 16-годишно момче, а најмалку 14 лица беа повредени. Се чини дека станува збор за напад на палестински милитанти. Од здобиените повреди вчера почина 50-годишен маж.

Доцна вечерта во вторникот, израелските воени сили убија 16-годишно палестинско момче во судирите во градот Наблус, окупиран од Израел, на Западниот Брег. Папата ги спомна двата инциденти, нарекувајќи ги грозоморни експлозиите во Ерусалим. Тој рече дека е загрижен поради зголемувањето на насилството во последните месеци.

„Насилството ја убива иднината, ги прекинува животите на најмладите и ја ослабува надежта за постигнување мир. Да се ​​молиме за овие млади луѓе кои загинаа и за нивните семејства, особено за нивните мајки. Се надевам дека и израелските и палестинските власти ќе се ангажираат повеќе силно во барањето меѓусебен дијалог, градење меѓусебна доверба, без која никогаш нема да се најде решение за мир во Светата земја“, заклучи Папата.

Кои телефони сигурно ќе го добијат новиот чип „Snapdragon 8 Gen 2“?

Пред неколку дена „Qualcomm“ го претстави својот нов чип кој е наменет за премиум уредите кои ќе пристигнат во 2023 година.

Иако, на пример, „Vivo“ веќе претстави телефон со овој чип, тој е всушност премиум уред наменет за следната година. За време на презентацијата на чипот, „Qualcomm“ изјави дека многу компании ќе претстават телефон со овој процесор, но не прецизираа кои модели точно. Но, се појави листата на телефони кои дефинитивно ќе пристигнат со овој чип.

„Snapdragon 8 Gen 2“ пристигна како наследник на минатогодишниот „Snapdragon 8 Gen 1“. Станува збор за чип од 4 nm, чиј фокус е енергетската ефикасност. Секако, има и поголеми брзини, па „Qualcomm“ изјави дека новиот „Kryo CPU“ ќе донесе до 35% подобри перформанси со 40% подобра ефикасност, во споредба со „Snapdragon Gen 1“.

Така, „Kryo Prime“ работи на 3,2 GHz, но сега има четири јадра за перформанси со такт на 2,8 GHz. Има уште три енергетски ефикасни јадра со такт од 2,0 GHz.

Чипот поддржува „QHD+“ дисплеи до 144Hz или 4K дисплеи до 60Hz. Поддржува и надворешни дисплеи до 4K на 60Hz, а овозможено е и декодирање на „AV1“ видео - поддржани се преноси до 8K со 60 fps со „HDR“.

Во продолжение списокот на телефони што дефинитивно ќе се испорачаат со овој чип:

Xiaomi 13;

Samsung Galaxy S23;

OnePlus 11;

Oppo Find X5;

Red Magic 8 Pro;

Motorola X40;

iQOO 11.

Секако, списокот сигурно ќе се прошири, но во моментов ова се телефоните кои дефинитивно ќе пристигнат со овој чип.

притисни ентер