Дебата: Дали евентуалниот ветинг може да продуцира политички реваншизам?

Потребно е големо внимание при евентуално спроведување на ветинг во судството – ова е клучната порака од дебатата посветена на ова прашање, а на која учествуваа голем број на судии и правници.

Дел од нив велат дека во земјава веќе постои законска и институционална рамка која треба да овозможи редовност во правилниот избор и одговорност на судиите, а иако спроведувањето на ветингот не е проблематично само по себе, може да е во судир со уставноста и со праксата на Европскиот суд за човекови права. Малинка Ристевска од институтот за европски политики вели дека и покрај тоа што веќе има спротивставени ставови за можното спроведување на ветинг во земјава, се уште не се познато за каков вид на ветинг би станало збор.

Ристевска предупредува и дека при спроведување на ветингот, дополнителна опасност може да се појави и во тоа што тој лесно може да премине во политички реваншизам.

Со порака за прочистување на судството денеска повторно се огласија од владејачката СДСМ. Од таму велат дека доколку победат на изборите, ќе обезбедат и целосна проверка на имотната состојба на судиите и обвинителите.

Претходно, лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави процес на ветинг за судовите и обвинителствата кој го нарече неопходен процес за подобрување на состојбите во судството. Заев најави електронско следење на предметите, а доколку се утврди дека судија од било кој суд во земјава намерно застарува предмет, ќе следи негово разрешување од функцијата по автоматизам.

Вучиќ: Ќе ги победиме мафијашите, тоа им го гарантирам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и се обрати на јавноста преку Инстаграм со порака дека „државата ќе ја победи мафијата, без оглед на личните, политичките и какви било други последици“.

„Додека се боревме за подобар животен стандард, додека се боревме за Косово, за подобар здравствен систем за да можеме да лекуваме луѓе, некои во меѓувреме сметаа дека најисплатлива работа е да бидат мафијаши, да убиваат луѓе, да киднапираат наши граѓани, но ќе ги победиме, им гарантирам без оглед на личните, политичките и какви било други последици “, истакна Вучиќ во видеото.

Српскиот претседател рече дека „Србија во 2012, 2013 и 2014 година се бореше против тајкуните кои ја ограбуваа земјата и сакаа да ја уништат и кои успеаја во тоа“.

"Ја обновивме земјата. Денес, Србија е прва во Европа според стапката на раст, платите растат, пензиите растат, луѓето живеат подобро", заклучил Вучиќ.

Германец ги прскал луѓето со лут спреј ,зашто не одржувале дистанца

71-годишен Германец премногу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание и ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана базиран на лута пиперка, соопшти германската полиција.

Тој прво испрскал група џогери, а потоа и двајца велосипедисти во западниот град Ахен, се вели во полициското соопштение, додавајќи дека нападите биле извршени „без предупредување“.

Велосипедистите, брачна двојка на возраст од 51 и 49 години, успеале да го избегнат спрејот и застанале да повикаат полиција.

Човекот и рекол на полицијата дека нема друг начин да им покаже на другите да се придржуваат кон воспоставените мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

Тој е обвинет за предизвикување сериозни повреди и опасно попречување на сообраќајот.

Ахен е еден од најголемите урбани центри во Германија кој во моментов е класифициран како област со висок ризик поради високата стапка на заразени.

Најмалите француски модели заминуваат во историјата

По раскинувањето на ,,бракот” со Тојота, групацијата ПСА одлучи да го прекине производството на своите супермини возила.

Одлуката е конечна, а тоа значи дека Citroen C1 и Peugeot 108 заминуваат во историјата. Иако нема потврда, Ројтерс дознава за ова од три различни извори, а причината е една - парите. Имено, супермините се товар само на производителот, тие не носат профит и нивната популарност опаѓа. Со поригорозните стандарди за емисија на штетните гасови, ќе мора да направат модификации на моторот, но и да инсталираат скапи системи за филтрирање на издувните гасови, што дополнително би ја зголемило цената на автомобилот.

Добрата вест е дека постои шанса за еден вид наследник. По обединувањето со FCA, можно е Французите да му го препуштат развојот на најдобрите во А сегментот - Fiat. Панда, а особено 500 се имиња кои се наоѓаат на европските патишта со децении.

притисни ентер