Видео: Како се прави моќното Ферари „SF90 Stradale“?

Еве како настанува луксузното Ферари „SF90 Stradale“.

Пред Ферари да започне со достава на овој автомобил, тие на својот Јутјуб канал споделија видео на кое покажуваат како се прави овој суперавтомобил.

Како и во многу други фабрики, „SF90 Stradale“ се склопува со комбинација на напредни роботи и многу стручни работници. Човековата рака има значителна улога во производството на овој модел, па затоа „SF90 Stradale“ и чини повеќе од останатите.

На пример, осовините се заваруваат рачно а не со помош на роботи. Исто и кај фарбањето, секој слој се нанесува рачно, освен последниот кој е нанесен од страна на роботи.

Ова моќно Ферари „SF90 Stradale“ во себе има 4.0 литарски твин-турбо „V8“ мотор кој е потпомогнат од три електрични мотори и сите заедно произведуваат 986 коњски сили, од 0 до 100км/ч автомобилот развива за 2,5 секунди а максималната брзина му е 340 км/ч.

притисни ентер