Колку автомобили Ферари F40 има султанот од Брунеи? (ВИДЕО)

Најневеројатните гласини кружат околу колекцијата на овој азиски султан, и еве ја вистината.

Султанот од  Брунеи  има многу автомобили, а неговиот случај на „автоматска зависност“ резултираше со некои од најинтересните Ферари досега направени

Car Throttle го истражуваше Мекларен Ф1 и направи одличен анимиран филм  што дава точен и комплетен список на сите F40-ти што го изменил Брунејскиот султан пред да ги земе од фабриката.

Познато е дека султанот долго време го трошел своето нафтено богатство на специјални автомобили. Покрај споменатите Мекларен Ф1, тој нарачал и SUV од  Бентли, а пред  да пристигне Бентајга, собираше Ферари 456 и Мерцедес С-класа, бројни уникатни Астон Мартин и други интересни возила. Сепак, еден од неговите поголеми проекти  е креирање на колекцијата Ferrari F40.

Но, ова не се обични F40. Султанот сакал неговите автомобили да имаат волан на десната страна и  да бидат целосно во кожа, како и да бидат во бои кои не се предвидени за овој познат црвен автомобил со ограничено производство. Ферари не би го направил F40 на тој начин, но компанијата со задоволство ги менуваше за да бидат по мерка на богатиот клиент.

Резултатот беше колекција на F40, кои ги имаат скоро сите имаат управувач од десната страна, сите со кожни ентериери и бои што не се вообичаени.

Се сметаше дека султанот имал помеѓу шест и десет модифицирани F40-ти и се знае дека продал два во Европа преку Таларест. Ги има единаесет , од кои седум се трансформирани според желбите на султанот , уште два F40 LM, од кои едниот е црн со црвена лента, и уште два што очигледно никогаш не ја напуштиле Европа – жолт и сив со волан на десната страна. Гарела вели дека овие автомобили биле направени пред да пристигне во Пининфарина, така што нивната точна историја останува делумно тајна.


притисни ентер