Заев-Јоурова:Македонија покажа добри резултати во борбта против корупцијата

На средбата е изразена почит кон постигнувањата на премиерот Заев и на Владата на политички и на реформски план. 

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарката за правда Вера Јоурова денеска на средба во Скопје оцениле дека државава покажала добри резултати во борбата против корупцијата, но оти е потребна е трансформација на правосудниот систем во насока на поголема ефикасност во работата, согласно со европските стандарди и вредности. На состанокот, соопшти владината прес-служба, е потврдено дека е потребно одржливо решение за продукција на капацитети во правосудството, постигнато на транспарентен начин и со висок професионализам.

-На средбата е изразена почит кон постигнувањата на премиерот Заев и на Владата на политички и на реформски план. Констатирано е дека Договорот од Преспа е редок, позитивен пример на градење пријателства, наспроти се уште постоечките политики на радикализам и национализам и дека тоа го вреднува и новиот состав на Европската комисија. Пораката е дека Република Македонија се движи во вистинска насока и дека ќе продолжи активната соработка со ЕК, соопшти владината прес-служба.

Покажавме, рекол Заев на средбата, неселективна борба против криминалот и корупцијата. – Донесовме легислатива за судството со консензус и според европските стандарди. Но, потребна е поефикасна имплементација на законите, што ќе се обезбеди низ можностите за конкурентност, што сега не е случај, поради недоволниот број на судии и јавни обвинители, укажал Заев.

Реформите, меѓу кои и во правосудството, како што нагласиул, се значајни не само поради европските интеграции, туку и поради економијата, којашто во нашата држава бележи раст.

-Економските параметри растат. Продолжуваме со реформите. Продолжуваме со пријателствата. Ни треба охрабрување на проевропските сили во општеството. За Македонија е во ред се што значи отворени перспективи за евроинтеграциите, рекол Заев, посочувајќи дека тоа ќе има позитивен импакт и во регионот и во одлуките на граѓаните, посебно на младите луѓе, да ја гледаат својата иднина во родната земја.

Заев и Јоурова разговарале и за работата на новата Европска комисија, од каде што има најави за фокус кон позитивна агенда, кон актуелни прашања како што се климатските промени, дигиталната трансформација, стратегија за проблемот со миграцијата, повеќе кон превентива, отколку кон реактивни политики.

-Договорена е активна соработка со еврокомесарката Јоурова во делот на владеењето на правото, заштитата на демократијата и изборите, што е нејзина област, посебно што таа во ЕК ќе биде надлежна за портфолиото – европски вредности и транспарентност, што е од голема важност и за граѓаните на Република Македонија, се вели во соопштението.

Османи: Очекуваме до октомври да биде прифатен финалниот текст на преговарачката рамка

ЕК го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст. 

,,Добро е што ова се случува во време на германското претседателство кои се големи поддржувачи на нашиот европски пат, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на прес – конференција пред Секретаријатот за европски прашања.

Се работи за нацрт верзија, посочи Османи, што е основа врз која земјите членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа рамката ќе се носи со консензус.

,,Потоа се очекува да биде закажана и заедничка меѓувладина седница, истакна Османи.

Османи, појасни дека со новите механизми на преговарачкиот процес, брзината и напредокот ќе зависи од самите нас, но и дека ЕК ќе има механизама да го препознае и намали пристапот до ЕУ фондовите доколку има застој.

На крајот, Османи уште еднаш упати честитки за постигнатиот историски успех.

,,Јасно е дека ЕУ и покрај предизвиците со корона кризата не го замрзна процесот на проширување. Честитки до Оливер Вархеји и Урсула фон дер Лајен, но и на хрватското претседателство. Ние сме во средина на политичка кампања и се надевам дека по 15 јули ќе имаме стабилна влада посветена на европскиот пат, истакна Османи.

Турција денеска решава за судбината на Аја Софија под будното око на светот

Највисокиот суд во Турција денеска ќе донесе одлука дали симболот во Истанбул, Аја Софија ќе се претвори во џамија, што дополнително ќе ги загрози веќе затегнатите односи на Турција со Западот.

Аја Софија, базилика од шестиот век што привлекува туристи од целиот свет заради својата архитектура, е музеј од 1935 година и е отворена за верниците од сите религии.

И покрај повремените протести на исламистичките групи кои сакаат познатата зграда под заштита на УНЕСКО да биде отворена за муслимански молитви, таа сепак е музеј.

Била изградена како црква во Византиската империја во шестиот век, но била претворена во џамија откако османлискиот владетел Мехмед Втори го освоил Цариград во 1453 година.

Трансформацијата на Аја Софија во музеј по распадот на Отоманската империја беше една од клучните реформи на Мустафа Кемал Ататурк, основачот на современата турска држава.

Повиците таа да се претвори во џамија повторно предизвика гнев кај христијаните и тензиите со историски непријателскиот сојузник во НАТО - Грција.

Турскиот суд ќе донесе одлука или деенска или во рок од две недели, јавува државната новинска агенција „Анадолија“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави минатиот месец дека конечната одлука е на судот, познат како Данистај, додавајќи дека „ќе бидат преземени неопходните чекори“ по пресудата.

Но, пред минатогодишните локални избори, турскиот лидер истакна дека е време Аја Софија да стане џамија и претворањето во музеј „беше голема грешка“. Партијата на Ердоган ги загуби тие избори во Истанбул.

„Одлуката на Данистај сигурно ќе биде политичка. Без оглед на пресудата, таа ќе биде резултат на дејствување на владата“, рече Асли Ајдинтабас од Европскиот совет за надворешни односи.

Ајдинтабас потенцира дека владата ќе ги земе предвид големиот број прашања како што се односите со Грција, Европа и Соединетите држави каде „религијата е многу важна тема“.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера ја повика Турција да го задржи музејот на Аја Софија, достапен за сите.

„Ги повикуваме турските власти да продолжат да ја чуваат Аја Софија како музеј, како илустрација на нивната заложба за почитување на културните традиции и богатата историја што ја формираа Турската Република и да гарантираат дека ќе остане отворена за сите“, напиша Помпео.

Самите Турци се поделени во врска со иднината на Аја Софија.

Махмут Караѓоз, 55-годишен чевлар од Истанбул, сонува еден ден да може да се моли под нејзината купола.

„Тоа е наследство на нашите предци. Се надевам дека нашите молитви ќе бидат услишани“.

Од друга страна, студентката по економија Сена Јилдиз смета дека Аја Софија мора да остане музеј.

„Тоа е важно место за муслиманите, но и за христијаните и за сите оние кои се заинтересирани за историја“, заклучи таа.

Во Русија над 6,5 илјади новозаразени со коронавирус

Русија објави нови податоци за бројот на починати и нови случаи на коронавирус.

Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надминат бројот на 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во изминатите 24 часа починале 147 лица, односно од почетокот на пандемијата во Русија, 9.683 лица починале како резултат на „ковид-19“, пренесува Ројтерс.

Инаку, Русите денеска ја отворија вратата на претседателот Владимир Путин да остане на власт до 2036 година со гласање на вчерашниот референдум со големо мнозинство за пакетот реформи што ќе му овозможат да се кандидира за претседател уште двапати, додека критичарите предупредуваат дека исходот на референдумот е фалсификуван.

Официјалните резултати, откако беа преброени повеќе од 90 проценти од гласовите, покажуваат дека поранешниот функционер на КГБ, кој владее со Русија повеќе од две децении како претседател или премиер, лесно го добил правото да се кандидира за уште два претседателски мандати. Тоа значи дека тој може да остане претседател повеќе од 16 години.

Централната изборна комисија соопшти дека скоро 78% од избирачите ги поддржуваат предложените уставни измени, а 21% гласале против. Лидерот на Комисијата, Ела Памфилова, рече дека гласањето е транспарентно и официјалните претставници направија се што можат за да се осигурат дека се одвивало правилно.

65 проценти од гласачкото тело излегоа на гласање, рекоа изборните функционери.

притисни ентер