Дневен хороскоп за 14. ноември 2019 година

Дневен хороскоп за четврток , 14. ноември 2019 година . 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Некој од вас двајцата ќе се обиде по секоја цена да го наметне своето мислење. Веројатно дека тоа ќе бидете вие.

Кариера

На повидок е судир или недоразбирање со претпоставените. Иако бргу ќе помине , подобро воопшто да не влегувате во расправија.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ќе тактизирате за да ја придобиете другата страна. Ќе бидете делумно успешни , но не се занесувајте премногу.

Кариера

Освен што ќе бидете на услуга и таму каде што нема да биде неопходно, ќе сметате дека ви припаѓа повеќе отколку што заработувате.

Здравје и совет

Не споредувајте се со другите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Во комуникацијата со лицата од спротивниот пол , денеска ќе бидете брутално искрени , но тоа ќе ви помогне некого и да придобиете.

Кариера

Ви претстои впечатливо службено патување или состанок на кој нема да се избираат зборови.На многумина им е преку глава.

Здравје и совет

Вие сте добро.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе ви недостига она зрно на лудост , што го прави волшебен љубовниот однос.Опуштете се и дозволете си мала откаченост.

Кариера

И денеска ќе бидете преокупирани со пари и прашањата на заработувачката. Како да немате мир додека не ја поправите финансиската состојба.

Здравје и совет

Не е се во материјалното.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Сеуште нема цврсто да стоите на земја.Ќе имате успех кај спротивниот пол , но бидете што можете пореални.

Кариера

Ни за што на светот не би пропуштиле добра дискусија . Сепак , овој пат треба да ги одмерувате своите зборови.

Здравје и совет

Бидете јасни и недвосмислени.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Неврзаност, отвореност , потреба за слобода дури и кога може да повредите други- тоа е суштината на вашите односи денеска.

Кариера

Не сте свесни за своите грешки. Потребно е да проверите што сте работеле , како сте ги поставиле работите и каде има пропуст.

Здравје и совет

Бидете објективни.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе се двоумите околу еден приватен однос. Ќе ви недостигаат вистински мотиви или самодоверба . Размислете.

Кариера

Ќе се разработи нов канал за заработување пари.Можно е да се работи за нешто хонорарно , но исплатливо.

Здравје и совет

Имате причини и за радост и за тага.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Со партнерот денеска речиси телепатски ќе си разменувате идеи. Ќе биде тоа особено искуство.

Кариера

Ќе поработите на поврзувањето со деловните партнери од странство. Таквата работа многу ветува.

Здравје и совет

Подобрување.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Оние кои се во врска денеска би можеле да доживеат многу убаво и незаборавно еротско искуство. Осамените ќе бидат многу привлечни.

Кариера

Ќе најдете начин да повлечете пари од други луѓе. Формулата на успехот ќе биде во тоа што ќе им се вовлечете под кожа.

Здравје и совет

Денеска имате влијание врз другите.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Подготвени сте на компромиси и соработка. Тоа е паметно , а ќе ви донесе и подобрување на личните односи.

Кариера

Не се занесувајте со големи дела , иако сте свесни дека работите посериозно од многумина. Такви се и резултатите, успешни.

Здравје и совет

Продолжете понатаму без нервоза.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Денеска би можеле да се ангажирате околу член на вашето семејство . Ќе мора да му обрнете особено внимание.

Кариера

Ќе решавате за тоа како конечно да завршите еден проект или работа. Ќе бидете подготвени да пресечете и да одите на ново место.

Здравје и совет

Можни се мали проблеми со видот.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

На убав начин ќе ја идеализирате саканата личност. Ќе биде задоволна иако тоа нема да биде многу реално.

Кариера

Ќе барате простор за своите идеи. Некои ќе се потпираат на своето стручно знаење со кое ќе си ги отвораат патиштата.

Здравје и совет

Имате сила за двајца.

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. 

Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се ризичен период во кој треба да внимаваме. Бројката, пак, на новозаразени во соседните земји се зголемува и поради тоа, можно е воведување нови мерки за влез во нашата држава.

Како што информира Министерството за здравство, вчера беа направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје – 26, Куманово – 4, Дебар – 1, Штип – 17, Тетово – 9, Струга – 3, Битола – 1, Охрид – 1, Гостивар – 5, Крива Паланка – 1, Кочани – 1, Пробиштип – 3, Виница – 1, Свети Николе – 5.

Починати се пет пациенти, тројца од Скопје, еден од Куманово и еден од Струга. Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје – 72, Куманово – 53, Штип – 20, Прилеп – 4, Тетово – 10, Велес – 1, Гостивар – 5, Пробиштип – 2, Ресен – 4, Неготино – 1..

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 7.124, бројката на оздравени пациенти е 3.199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.579.

Според министерот за здравство, Венко Филипче, мора да бидеме свесни апсолутно сите, дека ако не се придржуваме до мерките и има зголемена трансмисија на вирусот и поголем број пациенти, повторно ќе се воведат рестриктивните мерки.

Колку повеќе ги почитуваме мерките и колку повеќе граѓани носат маска, како што наведува Филипче, го сведуваат на минимум ризикот од пренос на вурусот. Есента е апсолутно ризичен период, не само за нас, туку и за сите земји.

– Есенските месеци лично сметам дека ќе бидат голем ризик за влошување на ситуацијата со тоа што отворање на градинки, училишта и повторно поголема комуникација меѓу младите луѓе е дополнителен ризик и затоа и се овие подготовки, на дополнитени кревети, надвор од сегашните болнички капацитети. Таа повторна фревенција на дружење на младите во школите и во градинките. Есенските месеци со поладно време, неможноста граѓаните да чекаат ред надвор, е се дополнителен ризик, посочи Филипче на вчерашната прес-конференција.

Тој додаде дека во изминатиот период целиот тим на Министерството за здравство и менаџерите на болниците биле посветени на менаџирање на капацитетите и ресурсите и организацијата на системот на ротација.

– Работиме на подготовка на капацитетите за есенскиот период. Во следниот период ќе имаме целосно подготвен план за тоа кои би биле дополнителни кревети кои би се користеле за сместување пациенти ако се наметне потреба во есенските месеци со план за ротација на медицински персонал. Има неколку студентски домови во Охрид, Битола, каде може да се сместуваат пациенти, но е прашање како тоа ќе се изменаџира во следниот период со Министерството за образование и како тие капацитети ќе бидат исполнети со студенти, рече Филипче.

Анализата на хоспитализирани и нивното доаѓање во болница упатува на заклучокот дека има еден добар процент пациенти со Ковид-19, кои доаѓаат во болница откако состојбата им е значително влошена. И најмало влошување, според Филипче, треба да биде знак дека е потребна хоспитализација заради тоа што тоа е начинот на кој би се избегнале сериозни компликации и смртен исход.

Појасни дека дваесет и шест проценти од болните со Ковид-19 имаат над 60 години и повторно упати апел возрасните и хронично болните да бидат многу внимателни.

Според последниот извештај на Институтот за јавно здравје, од 20 до 28 јуни, споредено со претходната недела, се регистрирани 303 помалку нови случаи со Ковид-19, осум помалку смртни случаи, 216 повеќе оздравени. .

Надлежните повтотно апелираат граѓаните да соработуваат со здравствените работници, да даваат точни податоци за епидемиолошките анкети, затоа што тоа е многу битен сегмент за рана детекција на нови случаи.

Загриженост постои и од зголемувањето на бројот на новозаразени со Ковид-19 во соседните земји. Поради тоа, можно е да се воведат одредени мерки за влез во нашата држава, доколку се утврди дека постои ризик за нашиот здравствен систем.

Комисијата за заразни болести веќе разговарала за зголемениот број на заразени во соседството. За време на изминатиот викенд немало индикација за поголема опасност од влезот на граѓаните од соседните земји, но се чекаат информации од повеќе центри за јавно здравје од градовите од Косово и од Србија. Врз основа на добиените податоци, следните два дена ќе се одлучува дали ќе се преземат мреки на границите./МИА

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги десеткува казните за сообраќајни прекршоци

Македонија и граѓаните заслужуваат подобро. Граѓаните очекуваат правда и правичност.

ВМРО-ДПМНЕ се обврзува за спроведување на систем за превенција па казнување. Во таа насока ќе следат нови модели во работењето на трудовата и пазарната инспекција. Казната ќе следи само во случај кога неправилноста не е исправена во конкретен рок и ако истата и натаму се повторува од страна на правното лице.

Се обврзуваме на десеткување на казните за сообраќајни прекршоци. Граѓаните мора да се растоварат од гломазните и драконски казни. Пример доколку некоја глоба сега изнесува 300 евра, таа ќе се сведе на 30 евра.

Системот на мали, но ефективни казни ќе придонесе кон намалување на корупцијата, ослободување на институциите од прекумерни предмети кои чинат пари и време, и ќе помогне во јакнењето на свеста на граѓаните за почитувањето на правниот систем.

По 15 јули почнува обновата.

СДСМ покажа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Шилегов Синоќа соопшти дека го победил коронавирусот и дека денеска се враќа на работа

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов синоќа  на Фејсбук објави  дека го победил коронавирусот и дека денеска  се враќа на работните обврски.

Почитувани, вечерва ги добив резултатите од вториот тест на ковид 19. Како и вчерашниот и денешниот е негативен. И официјално, невидливиот противник е победен.

Се гледаме од утре во секојдневните активности. Ви благодарам на сите за несебичната поддршка и убавите мисли и желби во изминативе 16-17 дена.

Уште повеќе благодарам на оние кои и не баш имаа такви мисли и желби. Чувајте се, од утре заеднички продолжуваме !, напиша Шилегов.

притисни ентер