Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Митре Велјаноски и Ѓулистана Марковска

Почитувани дами и господа, лидерски се нижат избори се ближат а вистината се крие некаде меѓу нив. 

Затоа со нашите вечерашни гости, поранешните пратеници од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Митре Велјаноски и Ѓулистана Марковска ќе ги батаме одговорите на отврените прашања. Сите се за ЕУ ама не и за избори. Големите договараат малите чекаат на милоста на првите. Кој се плаши а кој трие раце? Кој ќе триумфира на 12 април? Кој ќе победи а кој ќе прави влада?

Делчев не го даваат, јазикот не го признаваат ама бдеат за влез на Македонија во ЕУ. За партиите нема дилема дека е време да се „покажат заби“. Каква одбрана смисли тандемот Заев-Мицкоски за следната рунда со Бугарија?

Таман помисливме дека почнува неделата за раслет на „Рекет“. странските медиуми ја дозаплеткаа мрежата. После Јовановски, Милевски и Јанева удрија по Заев и Русковска. Кој ќе ја добие последната сет, меч топка? За сите отворени прашања вистината ќе ја бараме само и ексклузивно на Канал 5. Вечерва во 18:30 со Митре Велјаноски и Ѓулистана Марковска во „Само вистина“

Големи пожари во Турција, загинале три лица

Шумските пожари се ширан кон подрачјата во близина на туристичките места на југот од Турција, при што загинале три лица, а десетици села се евакуирани, пишуваат турските медиуми.

Жариштата на пожарите што избиле во шумите во Манавгат, Аланија, Адана, Мерсин, Бодрум и Мармарис, во близина на туристички места во јужна Турција, брзо се прошириле на населените места поради силните ветрови.

Во пожарите животот го загубиле три лица, меѓу кои 82-годишен маж кој не успеа да избега од својот дом.

Мицкоски: Целосно ќе ги дигитализираме услугите на општините

Нема повеќе уцени и злоупотреби, секој еден граѓанин ќе може за неколку дена да добие услуга, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Секој оној кој што работи чесно, вредно, посветено, реализиран проекти, исполнува реформи, тоа е вистинскиот патриот за Македонија бидејќи економски, стабилна и силна држава е патриотски јака и стабилна Македонија. Денеска тоа е правецот и тоа е концептот Македонија за сите луѓе, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашната трибина во Прилеп на која се промовираа нови политики од концептот Македонија за сите луѓе.

Претседателот Мицкоски истакна дека вториот проект е воведување на дигитализација на општините, додавајќи дека со оваа реформа ќе се овозможи кратење на време за граѓаните да чекаат за услугите, но и ќе се прекине со уцените и злоупотребите.

Втората работа која што исто така сакам да зборувам, тоа е целосно дигитализирани во општината. Денеска се случува со месеци и со години да се чека документ, некако решение или некаква одлука. Со концептот на целосно дигитализирани во општината или дигитална моја општина, тие месеци и години ќе се скратат во денови. Нема повеќе уцени, нема повеќе злоупотреби, процесот ќе биде отчетен и транспарентен за да може секој еден граѓанин да го оствари своето право во општината за неколку дена, да не чека со месеци и со години, тоа е проектот „Мојата целосно дигитализирана општина", истакна Мицкоски.

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ветува и исполнува реални проекти

Единствен проект на СДСМ е утнатиот кружен тек во Струмица, вели Мисајловски.

„Денес во македонскиот Парламент се донесе една Резолуција за црвени линии за Македонија, за македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, за културата и за традицијата. Во историјата на Македонија се донесе Резолуција која што Христијан Мицкоски ја понуди кон сите политички партии и денеска беше прифатена. Денеска ВМРО-ДПМНЕ испиша историја во македонкото Собрание и тоа благодарение на Христијан Мицкоски", нагласи Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Прилеп наречена „Промоција на политики – Македонија за сите луѓе".

Мисајловски додаде дека денеска се направи и партиско единство од сите политички партии бидејќи кога се работи за македонските црвени линии треба сложно да се делува.

„Претседателе јавно ви благодариме за ова бидејќи денес запишавме историја и тоа од Прилеп го кажуваме", рече Мисајловски.

Мисајловски поспотсети на неспособноста на власта. Најголем белег за неспособноста на власта е патот Прилеп – Градско кој се уште не е завршен. Претходната влада преводена од ВМРО-ДПМНЕ го потпиша договорот за изградба на овој пат, започна тогаш да се гради, дојдоа машините, имаше работници. Поминаа од тогаш скоро четири години можеби и повеќе, но патот тапка во место, нема ништо. А, пред неколку дена министерот од СДСМ со своите функционери дојде токму на овој пат да се сликаат како се работи на патот. Но, следниот ден по неговото сликање, нема никој, нема работници. А, тоа е доказ дека власта на СДСМ лаже дека нешто работат и реализираат за да се подобри животот на граѓаните.

„Власта предводена од СДСМ нема мрднато со прст за баш ништо. Единствен епохален проект кој што ќе биде запаметен во владеењето на СДСМ е кружниот тек во Струмица. Кружниот тек во Струмица им е малку полево од центарот им фатил. Такви се проектите на СДСМ, нема ништо, го запреа Кичево – Охрид, кажуваа дека им е утната трасата, министер од Прилеп, министер од Штип. Од СДСМ не знаат кај тераат. Се фалат со проекти, а немаат започнато ниту еден проект", појасни Мисајловски.

Мисајловски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ветува нови проекти, реални проекти со кои навистина животот на граѓаните ќе се подобри.

„ВМРО-ДПМНЕ е позната по проекти, и ние то а што ќе го ветиме ќе го исполниме. Зборуваме за гасификација, зборуваме за дигитализација, зборуваме како помалку да има ред во Општината односно како помалку луѓето да чекаат ред и да бидат услужени веднаш први, да не чекаат многу, да има нормално работење", укажа Мисајловски.

притисни ентер