Светски ден на бездомништвото

Хасан Аметовски познат како Хари од голема фамилија во животот, десет години тагата, а понекогаш и мала насмевка добива од улицата.

 Тој цела деценија живее како бездомник. Единствена надеж му е пунктот за бездомници на црвен крст во Момин поток. Тука добива храна, облека, топла бања, а во студените денови и кревет. Пред една година бил неговиот најубав ден во животот по цели 17 години прв пат се видел со неговата сестра.  А работи како продавач на списанието В лице влице.

Денеска се одбележува светскиот ден на бездомниците. Бројот се зголемува, причините се различни, но она што име потребно на овие луѓе е поддршка и можност да се вратат во живот.

Дел од компаниите учествуваа како општсетвени фирми со донирање на оброци во црвениот крст.

Во пунктот на Црвениот крст брои 40 легла, а овде во денот поминуваат 90 бездомници.

Познат актер се скрши пред камерите: Секоја ноќ плачам по неа ! (ВИДЕО)

Британскиот актер и поранешен фудбалер Вини Џоунс (54) пред три емсеци остана без сопругата Танја, која почина на 54. годишна возраст по шестгодишна битка со ракот на кожата.  

Вини тешко се справува со загубата и признава дека ,,плаче секоја вечер '.

Во емотивно интервју за утринската програма ,,Добро утро Британија”, тој рече дека веста дека неговата сакана сопруга умира дошла како некој да го „удрил со чекан“.

 „Таа ме праша: Дали ќе внимаваш на мене? ' Реков дека ќе го сторам тоа, и за жал не можев да го исполнам тоа ветување “, рече тој во трогателното интервју кое никого  не го остави рамнодушен во публиката. И тие се расплакаа , а актерот доби бројни коментари за поддршка.

Тања на крајот од животот и напишала писмо на нивната ќерка Кали, кое потоа гласно го прочитала на Вини и остатокот од семејството.

"Таа ни порача да не тагуваме, таа ќе чека на нас. Затоа имам сега што да очекувам ", рече Вини. Тој додаде дека неговата сопруга била негова најголема поддршка, како и неверојатно убава жена.

Тој им порача на водителите дека зборува за неговата голема болка во јавноста затоа што сака да им помогне на другите кои се соочуваат со слични проблеми. „Се шетате среде најголемата трагедија во вашиот живот , а луѓето нормално одат на работа, се враќаат од работа, се туркаат во Старбакс“, рече низ солзи Вини.

Ердоган им нареди на сите од неговата партија да купат службен Пасат

Со вложувањето во Турција , Фолксваген доби посебни привилегии за што се ангажира и лично претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Откако германската компанија објави околу милијарда евра инвестиција за изградба на фабрика за автомобили во Турција, Ердоган реши да се заблагодари на свој начин. Тој одлучи сите официјални возила во партијата да бидат заменети со „Фолксваген Пасат“, кој ќе се произведува во Турција, пренесува „Блумберг“.

Поради оваа одлука, водечките партиски функционери ќе треба да ги заменат сегашните Ауди A6 со најновите модели на Passat. Иако станува збор за само 19 примероци, овој тренд се очекува набргу да стигне до државните институции, што значи илјадници примероци. На пример, весникот Созчу објави дека владата минатата година потрошила скоро 100 милиони американски долари за изнајмување возила.

Фабриката во близина на Измир ќе има капацитет од околу 300.000 автомобили годишно, почнувајќи од 2022 година. Пет илјади работници ќе произведат Passat и Skoda Superb, додека фабриката во Емден, Германија ќе се пренемени од Пасат во електрични модели.

И во Турција, пазарот на автомобили не напредува . Во првите седум месеци продажбата се преполови и падна од 481.982 единици во истиот период во 2017 година на само 212.605 единици оваа година.

Анкета: Сопствениците на БМВ се најлоши возачи

Истражувањето направено во Британија откри кои се сопствениците , за кои другите возачи сметаат дека се најлоши во сообраќајот.

Како што пренесува Телеграф, сопствениците на возилата на БМВ се оценети како најлоши возачи, а 80 проценти од анкетираните изјавиле дека очекуваат од сопствениците на БМВ агресивно да возат. 34 проценти се изјасниле дека никогаш нема да се дружат со лице кое вози германски автомобил.

И голем број на пребарувања на Google за возачи на модели на BMW вклучуваат прашања како што се „зошто од возачите на BMW не се очекува да користат трепкач“ и „зошто сопствениците на BMW се однесуваат ужасно“.

Втори на листат на најомразени возачи се сопственици на возилата „Форд“, а 75 проценти од анкетираните изјавиле дека не ги сакаат сопствениците на оваа американска марка.

Сопствениците на возила Ауди се најдоа на третото место, а 50 проценти од анкетираните изјавиле дека не ги сакаат.

Од целото истражување, 71 процент изјавиле дека сметаат дека сопствениците на Ауди возат премногу брзо, додека 14 проценти никогаш нема да бидат во контакт со некој што вози автомобил од овој бренд. Најчестите пребарувања на „Гугл“ вклучуваат прашања како „зошто возачите на Ауди се толку лоши“ и „зошто возачите на Ауди се толку арогантни“.

На удар се и сопствениците на возилата Фолксваген, при што 60% од испитаниците рекле дека сметаат дека се лоши возачи, додека 32% сметаат дека нивните сопственици возат премногу брзо. Седум проценти се изјасниле дека никогаш нема да бидат во врска со некој што вози Фолксваген.

Возачите на автомобили „Тојота“ се сметаа за „најпријателски“, но 10 проценти рекле дека возат премногу бавно.

притисни ентер