Видео: 18 години од нападот кој го промени Светот!

Исламистите од „Ал Каеда“ на 11 септември во 2001 година го извршија најголемиот терористички напад  во историјата на човештвото.

Терористите од „Ал Каеда“ киднапираа авиони кои потоа удрија во кулите близначки во Њујорк и во Пентагон при што убија околу три илјади луѓе.

Овој терористички напад кој ја зави Америка во црно комплетно го промени светот.

Во нападите загинаа точно 2974 лица,  а во четирите киднапирани авиони настрадаа вкупно 266 луѓе.

Меѓу загинатите се и 343 пожарникари, 23 полицајци од Њујорк, уште 37 полицајци кои биле во Светскиот трговски центар, потоа 125 цивили и членови на војската во Пентагон.

Според официјалниот извештај 19 терористи припадници на „Ал Каеда“ киднапирале четири патнички авиони . Два од нив удрија во Светскиот трговски центар на Менхетн во Њујорк, по еден во секој облакодер, по што кулите близначки се срушија. Третиот авион удри во Пентагон, главното седиште на Министерството за одбрана на САД. Четвртиот авион се сруши во рурален дел во Пенсилванија 130 километри источно од Питсбург, откако патниците се обиделе да ги неутрализираат терористите киднапери на авионот. Официјалниот извештај покажува дека терористите киднапираните авиони ги претвориле во самоубиствени бомби.

Терористичкиот напад на 11 септември спаѓа меѓу најзначајните настани кои се случиле во  21 век и воопшто во историјата , поради тоа што предизвика големи воени, политички социјални и други последици за светот.

Урнебесно видео на Андрија Милошевиќ: Имаме нож и печурка, ајде да направиме автомобил

Андрија Милошевиќ на социјалните мрежи објави духовито видео во кое ги советува своите фанови како можат да се забавуваат доколку имаат само една печурка и нож.

-Како можете со помош на печурка и нож да се забавувате и на крајот на краиштата да ги забавувате и своите најмили. Значи, имаме нож, имаме печурка, ајде да направиме автомобил, вели Милишевиќ во видетото.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kako se zabaviti ako imate samo nož i pečurku...

A post shared by andrijamilosevic_official (@andrijamilosevic_official) on

Пристигнаа првите фотографии за новиот „X-Trail“

Пристигнаа и првите фотографии он новата генерација на Нисан „X-Trail“.

Актуелната генерација на „X-Trail“ е најпродаваниот кросовер на светот а на пазарот е од 2013 година.

Две години по редизајнот кај кој беа променети браниците и освежен ентериерот пристига и нова генерација.

Судејќи по првичните фотографии, новиот „X-Trail“ значително се разликува од својот претходник.

Главната промена е секако во ентериерот, се очекува голем мултимедијален екран со дигитална инструмент табла.

Што се однесува до моторизацијата, јасно е дека „X-Trail“ ќе добиа модерни агрегати како 1.3 литарски турбо- бензин, вклучувајќи и хибридна верзија базирана на 1.2 литарски турбо- бензин мотор кој со електромоторот ќе располага со околу 136 коњски сили.

Нисан не објави датум на премиерата на новата генерација на „X-Trail“, но се очекува тоа да биде на почетокот на 2020.

Фото: Има и глас и стас!!

Млада пејачка во фустан со длабоко деколте без долна облека.

Насмевка која освојува и фустан кој одзема здив.

Атрактивната млада пејачка и актерка Мадисон Бир во сексапилниот фустан со многу отвори беше главна ѕвезда на хуманитарна вечера одржана на Беверли Хилс.

притисни ентер