Верстапен победи во Германија , Хамилтон за прв пат остана без бод

Големата награда на Германија во Ф1 натпреварите ја освои возачот на Ред Бул- Хонда, Холанѓанецот , Макс Верстапен.

За прв пат во сезоната без ниту еден пен останаа и двајцата возачи на Мерцедес, шампионот Луис Хамилтон и Валтери Ботас. хамилтон водеше до 30. круг , кога имаше контакт со оградата и лошо влезед во боксот , каде помина повеќе од една минута.

Потоа уште еднаш Британецот се сврте на патеката , така што трката ја заврши дури на 11. место. Ботас во 58. круг излета и ја заврши трката предвреме.

Нивните грешки најдобро ги искористи Верстапен , кој дојде до својата седма победа во кариерата .

Најголем успех , сепак постигна Себастијан Фетел во Ферари , кој ја почна трката како последен , а ја заврши на второто место.

Хамилтон и Ботас со 223 , односно 184 поена и натаму водат во генералниот пласман.

Скандал во Германија: Неонацисти ги навредуваа играчите на Баерн

Втората постава на Баерн беше навредувана на 3. натпревар на Бундеслигата во гости кај тимот на Кемницер ФЦ.

Натпреварот заврши изедначено 2:2 , a домашните навивачи во текот на целиот натпревар со расистички повици ги навредуваа играчите на Баерн , каде има и црномурни играчи.

Во еден момент навивачите му се нафрлија и на директорот на нивниот тим , Томас Собоцик , нарекувајќи го ,,еврејска свиња”.

Фудбалскиот клуб веднаш по натреварот излезе со осуда и жестока реакција за ваквото однесување, а на играчите им забрани да пријдат до трибините и да им се заблагодарат на навивачите за поддршката .

Турците организираа неверојатен дочек за поранешниот напаѓач на Ливерпул (ВИДЕО)

Даниел Стариџ потпиша тригодишен договор со турски Трабзонспор , откако му истече договорот со Ливерпул.

Тој потпиша тригодишен договор со Трабзонспор, а шесткратниот шампион на Турција заврши на четвртото место на шампионатот минатата сезона. Неговите обожаватели беа воодушевени и подготвија огромен дочек и забава на аеродромот.

Стариџ постигна 67 голови за „црвените“ на 160 натпревари, а  ја започна својата кариера во Манчестер Сити пред да пристигне во Челзи во 2009 година,така што минал неколку одлични британски тимови во неговата кариера.

Тежок пад и драматична завршница на британското МотоГП (ВИДЕО)

Шпанаскиот мотоциклист Алекс Ринс од екипата на Сузуки е победник на дртаматичниот натпревар во МотоГП класата за големата награда на Британија на патеката Силверстоун.

Ринс во последните метри успеа да го помине светскиот првак Марко Маркез од тимот на Хонда и му ја однесе победата. На самиот почеток на трката Италијанецот Андреа Довизиосо , кој налета на паднатиот Француз Фабио Квартара.

Следниот натпревар ќе се одржи на 15 . септермври во Мисано , каде мотоциклистите ќе се натпреваруваат за големата награда на Сан Марино.

И покрај денешниот пораз, маркез е се поблиску до шестата титула на светски првак , со 250 поени , дури 78 повеќе од второпласираниот Довизиосо.

притисни ентер