Доделена златна диплома на првите дипломирани електроинженери

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска додели 60 златни дипломи на првите студенти кои дипломирале пред 50-тина години, во период меѓу 1964-1969 година на тогашниот Технички факултет, отсек електро.

Деканот на факултетот, Димитар Ташковски потсети дека на овој ден пред точно 60 години бил донесен Законот за основање електро-машински и технолошки оддел на Техничкиот факултет при УКИМ, и со тоа студиите по електротехника почнале да го негуваат развојот на електротехнички науки.

– Ова е генерацијата, темел на она што денес претставува Факултетот за електротехника и информациски технологии…. Како Факултет не смееме и не сакаме да го заборавиме она што го направиле нашите претходници. Затоа одлучивме да го крунисаме и признаеме тоа со доделување златна диплома на сите студенти кои дипломирале пред повеќе од пет децении, порача Ташковски.

Тој додаде дека благодарение на претходниците кои го граделе Факултетот, ФЕИТ сега е единствен факултет со ISO 9001 стандард во нивната работа, воведен пред пет години.

– Во наше време се студираше долго, занаетот сериозно се печеше. Немаше високи просеци и доколку некој добиеше десетка, тогаш цело корзо само за тоа зборуваше. Немаше колоквиуми, Бољона, кредит трансфер систем, туку се полагаа сериозни испити. Најголем дел од нив беа двосеместрални. Ги читавме книгите верувајќи дека меѓу тие две корици го има сето знаење на светот. И денес кога седнавме во школските клупи се сетивме на деновите што ги минавме овде. Навираат спомените и се враќаме назад во дамнешните години кога бевме студенти. Имавме сон, имавме идеали и секој од нас го реализираше сонот бидејќи добивавме вработување веднаш по дипломирањето, рече професорката Софија Богданова.

Пред околу 50-тина години, на тогашниот електро-машински факултет, своето образование успешно го завршила првата генерација електроинженери. Во генерацијата 1959/60, на електромашинскиот оддел при Техничкиот факултет се запишани 128 студенти, од кои 48 на електротехничкиот оддел. Од нив, во 1963 апсолвираат 30 студенти.

22 годишен мотоциклист од Арачиново почина во судар со Ауди

Мотоциклист од Арачиново на 22 годишна возраст почина при судар со Ауди , додека неговиот 26 годишен сопатник со тешки повреди е однесен во Клиниката ,,Мајка Тереза”.

Вчера во 13.00 часот било пријавено дека во село Арачиново, скопско, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Aуди A4" со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С. (43) од Арачиново и мотоцикл „Jамаха" без регистарски ознаки, управуван од Х.Б. (22) од село Арачиново.

Во незгодата, мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски" каде починал. Сопатникот на мотоциклот, А.С.(26) од село Арачиново, исто така, се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза" за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Скопје, соопшти МВР

ВМРО-ДПМНЕ: Во Врховниот суд на мора да има итна и неодложна ревизија на работата на судиите

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод и шеф на мафијата. Зоран Заев ја закопа правдата во Македонија,се наведува во соопштението на ВМРО - ДПМНЕ. 

Заев три години кроел обвиненија и диктирал пресуди. Снимката која ја слушна јавноста покажува дека Врховен носел пресуди по "трас трас" системот на Заев, а за целиот процес запознаена била и Катица.

Одговорност за Заев мора да има. Заев мора да одговара за злоупотреба на службената положба и овластување, но не со ова обвинителство, туку со обвинителство во кое ќе бидат обвинители предложени од експертската јавност, луѓе кои уживаат кредибилитет во фелата и имаат интегритет.

Во Врховниот суд на Република Македонија мора да има итна и неодложна ревизија на работата на судиите. Таму каде ќе бидат утврдени неправилности потребни се оставки и одговорност пред законите.

Неопходна е и итна реформа на Советот за реформи во правосудството што ќе подразбира времено суспендирање на секаква негова активност поради контаминираноста на неговата работа и барање на меѓународна експертска помош во реализирање на реформите.

Македонија нема повеќе време за губење.

На 12 април следува крај на мафијата. По 12 април почнува обновата.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Во декември 66,1 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во декември лани во земјава вкупно се потрошени 798.920 мегават часови електрична енергија, 32,380 милиони нормални кубни метри природен гас, 593.973 тони јаглен и 95.489 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 66,1 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 97,3 отсто од вкупно потрошениот јаглен се употребени за производство на струја. 

притисни ентер