ФЕИТ одбележува 60 години постоење

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во рамки на одбележувањето шест децении од основањето, денеска ќе им додели „Златна диплома" на сите студенти кои дипломирале пред 50 години.

Според факултетот, ќе бидат доделени 60-тина дипломи на дипломирани електроинженери од првите генерации. 

Внимателно возење низ котлините, речните долини и клисурите поради појава на магла

Инаку сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони е денешната препорака на АМСМ до возачите.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Инаку сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од 15.11.2019 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2020 година./МИА

Експлозија на гасовод во Бангладеш, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинале и 25 се повредени во експлозија на гасовод во југоисточен Бангладеш, соопшти полицијата.

Од експлозијата во округот Читагонг е урнала и една петкатна зграда. Еден ѕид од зградата паднал и на случајни минувачи.

Се уште не се познати причините за експлозијата, шефот на противпожарната бригада Амир Хусеин вели дека истрагата е во тек, пренесува „Ројтерс“.

Два авиони се судриле во Франкфурт

Авион на јужнкорејксата авио- компанија Кореан Ер се судрил со авион на Ер Намбија по слетувањето на франкфутскиот аеродром.

Судирот се случил вчера околу 18:20 а оштетени се хоризонталниот стабилизатор на корејскиот Боинг 777 и врвот на крилата на авионот на Ер Намбија.

За среќа никој не е повреден.

Франкфутската контрола на летање утрово потврди дека се случив инцидент, заради кој на 21 час е одложен летото кон Сеул.

притисни ентер