Ужас во САД – Задавиле бремена жена , и го исекле стомакот и го украле бебето

19 годишната бремена девојка , која исчезнала минатиот емсец , најдена е мртва во една куќа во Чикаго , по три недели откако некој и го исекол стомакот и и го украл бебето.

Марлен Очоа-Лопез била во последниот месец на бременоста , кога на 23 април и се губи секаква трага. Полицијата го најде нејзиното тело и соопшти дека починала од последици на давење. ,,Сметаме дека е убиена , а по нејзината смрт бебето е извадено од нејзиното тело.” изјави портпаролот на полицијата во Чикаго , Ентони Гулелми.

19- годишната девојка исчезнала , откако отишла да купува облека за бебето заедно со некоја жена која ја запознала на Фејсбук.Полицијата приведе четири лица , но не даде дополнителни информации за нивната вмешаност во ова ужасно убиство.

Истиот денкога исчезнала девојката , пожарната екипа добила повик за новороденче во тешка состојба , а повикот доаѓал од истото место , каде по три ендели е најдено телото на Очоа- Лопез.

Една жена тврдела дека бебето е нејзино , за пшодоцна полицијата да утврди дека таа не е мајката.

Фото: Двометарска медуза

Медузите од овој вид обично растат околу 90 цм, затоа оваа медуза претставува вистинско чудо.

Биологот Лизи Дали и фотографот Дан Абот, велат дека никогаш во животот не виделе толкава медуза. „Видовме неколку мали медузи а потоа наидовме на една огромна, моментот беше неверојатен“ рече Лизи.

„FaceApp“ ќе биде под истрага

Американскиот сенатор Чак Шамер побара од Федералното биро за истраги (FBI) да спроведе истрага за апликацијата „FaceApp“ .

До ова дошло откако се појавиле гласини дека Русија ги искористува податоците од оваа апликација. Дали апликацијата која сите ја користат во последниве денови, можеби крие мрачна страна?

На тоа сеуште немаме одговор.

Сијамски близнаци раздвоени во Лондон

Сијамски близнаци кои биле споени со главите, успешно се раздвоени во Лондон после неколку операции кои вкупно траеле 55 часа.

Двегодишните сестри од Пакистан Сафа и Марва Улах, три пати биле оперирани во Болницата „Грејт Ормонд Стрит“ а во хируршките зафати кои биле направени во рок од 4 месеци, учествувале вкупно 100 членови од медицинскиот тим на болницата.

Хирурзите успеале да ги раздвојат нивните мозоци кои биле меѓусебно испреплетени во нивниот заеднички череп а потоа успеале да реконструираат два посебни черепа, користејќи ги фрагментите од заедничкиот.

притисни ентер