Јубилејна 1000. трка на Формула 1 во Шангај – Ботас и Фетел најбрзи на тренинзите

Возачите на Мерцедес и на Ферари , Финецот Валтери Ботас и Германецот Себастијан Фетел доминираа на денешните тренинзи пред јубилејната 1 000. трка на Формула 1 во Шангај.

Фетел беше најбрз на првиот тренинг со резултат 1:33,911 , а зад него беше актуелниот шампион Луис Хамилтон во Мерцедес со +0,207 , а на трето место колегата од тимот, Шарл Леклер со + 0,256 .

На вториот слободен тренинг најбрз беше Ботас со време од 1:33,330 . На второ место беше Фетел во Ферари со + 0,027 , а на трето Верстапен во Ред Булс со +0,221секунди.

Големата награда на Кина на патеката во Шангај ќе почне во недела во 8.10 часот. По првите две трки во сезоната води Ботас со 44 поени , поен помалку има Хамилтон , а трет е Верстапен со 27 поени.

притисни ентер