Српски натписи врз оружјето на австралискиот терорист

На оружјето на австралискиот терорист, Брентон Тарант, кој учествуваше во нападот против џамиите во Нов Зеланд, постојат бројни натписи на српски јазик.

Некои од оружјата имаат натписи на германски јазик. Според последните податоци при терористичкиот напад се убиени најмалку 49 лица, а други 40 се повредени.

Тарант околу вратот го носел нацистичкиот симбол „Црно сонце“. На шаршерите има натписи за српскиот кнез Стефан Лазар, кој загинува при битката со Турците на Косово Поле во 1389 година.

Има и натпис за битката кај Виена од 1683 година, кога градот е под османлиска опсада. Тогаш доаѓа и крајот на османлиските освојувања во Европа.

Брентан Тарант има 28 години, роден во Австралија. Пред да го изврши нападот во џамијата во новозеландскиот град Крајстчрч, Тарант објавува свој манифест на Твитер.

Неговиот наслов е „Големата замена“ и претставува 37 страници, во кои стрелецот ги објаснува причините. Тој се дефинира како обичен бел човек од Австралија од сиромашно работно семејство.

„Јас имав нормално детство без сериозни проблеми“, пишува тој, по што додава дека нема универзитетско образование, поради недостаток на интерес за такви работи.

Тарант ги објаснува мотивите за нападот на следниов начин: „Најмногу сакам да покажам дека нашата земја никогаш нема да биде нивна, дека нашата татковина си е наша, се додека таму живее бел човек. Тие никогаш нема да ги заземат нашите територии и тие нема да нè заменат!“

Тарант додава дека ова е терористички напад, но тој смета дека е герилска акција против окупаторски сила …

„Јас сум само еден обичен бел маж, кој реши да го каже својот став“, пишува тој.

Манифестот, исто така, ја споменува употребата на огнено оружје. Атентаторот сака да испровоцира уште пожестока дебата во САД за правата за поседување оружје. Тој изрази надеж земјата да биде зафатена од граѓанска војна, што ќе доведе до нејзино „распаѓање“.

Тарант пишува дека е поддржувач на Трамп, за кого мисли дека е „симбол на преродениот идентитет на белата раса и нејзината заедничка цел“.

Филипче и Храповиќ потпишаа Меморандум за разбирање, се зајакнува соработката со Црна Гора во областа на здравството

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Подгорица во рамки на официјалната посета и заедничка седница на Владата на Република Северна Македонија и Владата на Црна Гора, се сретна со црногорскиот министер за здравство, Ќенан Храповиќ.

На средбата, соопшти Министерството за здравство, станало збор за продлабочување на соработката меѓу двете министерства во повеќе области, како што се имунизација и воведување на нови вакцини, развој на програми за скрининг и рано откривање на малигни заболувања, развивање на патронажни сервиси и здравствена заштита во рурални подрачја, регионализација на давање здравствени услуги, надминување на предизвиците со кои се соочуваат двете земји како што е одлив на медицински кадар и можности за размена на искуства, знаења и експертиза меѓу двете земји.

На заедничката владина седница министерот Филипче се заблагодарил за досегашната одлична соработка и најавил соработка со Министерство за здравство на Црна Гора во повеќе области, почнувајќи од делот на медицински туризам, односно користење на ресурсите и капацитетите на детската кардиохирургија за пациенти од Црна Гора кои имаат потреба од тоа и користење на центарот за рехабилитација во Игало за македонските државјани.

Со ова, на пациентите ќе им се понуди можност и пристап за користење на најдобрата експертиза и добивање поквалитетна здравствена услуга во овие области.

Министерот Храповиќ ја поздравил претстојната соработка и нагласил дека преку активностите кои ќе се одвиваат меѓу двете земји, како што е размената на кадри, воведување на телемедицина меѓу клиничките центри во Скопје и Подгорица, развојот на медицинскиот туризам и споделувања на искуства, најголем бенефит ќе почуствуваат граѓаните на двете земји.

На крајот од заедничката седница меѓу Владите, министрите Филипче и Храповиќ потпишале Меморандум за разбирање во областа на здравството и медицинските науки при што се согласиле да ја развијат и зајакнат соработката во областа на здравството во следните приоритетни области: реформи во системот на здравствена заштита и во системот на здравствено осигурување, законодавство во областа на здравството, промоција на здравје и превенција на хронични незаразни болести, развој на интегрирани служби за итна медицинска помош, едукација на медицински персонал за размена на практични искуства и знаења, електронски услуги во здравството, директна соработка меѓу медицинските факултети и здравствените установи, како и соработка во други области од заеднички интерес.

Најмалку 19 ученици загинаа додека скокаа од запалена зграда на интернат (Вознемирувачко видео)

Најмалку 19 ученици на возраст од 14 до 17 години загинаа при обид да се спасат од големиот оган во интернатот во индискиот град Сурат, во државата Гуџарат.

Најмалку 19 ученици загинаа додека се обидуваа да скокнат и да се спасат од петкатнииот објект во пламен , додека десетици се повредени. Од полицијата наведуваат дека црниот биланс би можел да се зголеми.

Од владата на Индија најавија финансиска помош за семејствата на настраданите момчиња. Премиерот Нарендра Моди нареди итна истрага за страшната несреќа и вети помош од владата.

Пожарот го гаснат 19 возила , како и локалното население.

Новиот граничен премин со Косово ќе се отвори во август

Новиот граничен премин меѓу Косово и Северна Македонија „Белановце-Станчиќ" ќе биде пуштен во употреба во август годинава, објави денеска порталот „Газета експрес".

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, информацијата за порталот ја потврдил официјален извор од косовското Министерство за внатрешни работи, наведувајќи дека досегашните одлагања за отворање на преминот биле поради тоа што Северна Македонија првпат отвора заедничка гранична точка.

– Ова е првпат во Република Северна Македонија да се отвора заедничка гранична точка, затоа што во тој правец македонската страна имаше недостиг на легислатива за реализација на проектот и беше потребно доста време за донесување на законската инфраструктура, поради што доцнеше имплементацијата, вели изворот на „Газета експрес".

Иницијативата за отворање на граничниот премин потекнува од 2011 година, а неговата изградба, со финансиска помош од Европската Унија (ЕУ), почна во јуни минатата година, кога беше поставен камен-темелникот од страна на вицепремиерите на двете земји, Бујар Османи и Енвер Хоџај и амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар.

Приштинскиот портал наведува дека жителите на кумановскиот регион во Северна Македонија и гњиланскиот во Косово постојано се жалеле поради не реализацијата на проектот, затоа што биле принудувани да патуваат и по сто километри за, преку граничниот премин Блаце, да стасаат до местата на другата страна на границата, кои се инаку многу блиску едно до друго.

Отворањето на оваа гранична точка, пишува „Газета експрес", има стратешко значење поради географската позиција која ги поврзува трите држави, Косово, Северна Македонија и Србија, од аспект на развојот на економијата и трговија, движењето на луѓе и стоки и друго. 

притисни ентер