Европскиот парламент изгласа да ја казни Унгарија за ерозија на демократијата

Со тензично гласање, мнозинството пратеници на ЕУ го поддржаа барањето за активирање на членот 7 против Унгарија.

Владата на Виктор Орбан е обвинета за замолчување независни медиуми, активности против невладини организации и отстранување независни судии.

Европскиот парламент денеска изгласа да се казни Унгарија за прекршување на демократските институции, отворајќи процес што во крајна линија би можел да доведе до суспендирање на гласачките права на земјата во блокот.

Ова е првпат парламентот да гласа за покренување дисциплинска постапка против една земја-членка, познато како член 7, и е знак за длабоката вознемиреност во делови од европската унија поради политиките што ги спроведува тврдокорниот премиер на земјата, Виктор Орбан.

Мерката не значи дека Унгарија веднаш ќе биде казнета, туку ја отвора вратата за воведување санкции.

Денешното гласање значи дека до Унгарија ќе биде испратено формално предупредување за прекршување на основните вредности на ЕУ.

Проштална средба на министерот Никола Димитров со амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска го прими во проштална средба амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон, пред завршување на неговиот мандат и заминување од земјата.

Министерот Димитров се заблагодари за исклучителниот придонес на амбасадорот Стафансон во развивањето на македонско-шведското пријателство, за што министерот Димитров му врачи и благодарница за неговиот плоден ангажман и искрена, отворена и конструктивна поддршка кон демократската трансформација и европските аспирации на нашата земја.

„Вашата мудрост, добронамерни и пријателски совети, како и професионалниот пристап во работата, оставија силен печат во нашето општество, а воедно и меѓу дипломатскиот кор како доајен. Особено ми претставува задоволство што меѓу другото, за време на Вашиот мандат беше интензивирана и размената на посети на високо ниво, а притоа беше усвоена и Декларација за соработка меѓу нашите две земји во 2017 година. Кралството Шведска продолжува да служи како наш модел и инспирација при преземање на реформските чекори во духот на европските вредности, а притоа уверен сум дека и Вашиот наследник ќе продолжи со иста динамика да го негува позитивниот тренд на билатерални односи.", рече Димитров на прошталната средба со амбасадорот.

Наднат претседател на месна заедница Шупли Камен и водостопански инспектор

Претседател на месна заедница Шупли Камен и државен водостопански инспектор, вчера во различно време, пријавиле во кумановската полиција дека биле нападнати, соопшти денеска СВР Куманово.

Според информациите на кумановската полиција, претседателот на месната заедница пријавил дека бил нападнат физички, а во вториот случај на инспекторката, која извршила увид на речно корито на Пчиња, вработен во сепарација се обидел насило да и го одземе записникот, соопшти денеска СВР Куманово.

Претседателот на Месната заедница „Шупли Камен", 52 годишниот,  Г.С.  вчера во 11:00 часот пријавил во полицијата  дека за време на протест и блокада на патот во кумановското село Шупли Камен, физички бил нападнат од непознато лице кое управувало товарно возило.

Според пријавата во тоа време на местото, пристигнале две товарни возила, по што возачот на првото возило излегол и физички го нападнал Г.С. и со непознат предмет му нанел повреда на вратот. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

 Истиот ден но, во 20: 00 часот во СВР Куманово, 57 годишната  Л.З., државен водостопански инспектор во Државен инспекторат за животна средина пријавила дека околу 15:30 часот, додека заедно со водостопански инспектор извршувала службени задачи, по извршување на  увидот на речното корито на река Пчиња, Б.Н., вработен во сепарација во река Пчиња, насилно се обидел да и го земе записникот, но бил спречен од полициските службеници. СВР Куманово презема мерки за расчистување и на овој случај. /МИА

Хелсиншкиот комитет: Раст од 30 проценти на случаи на дискриминација во 2018 година

119 пријави за дискриминација се пријавени во годинешниот извештај на Хелсиншкиот комитет.

 За 30 проценти се зголемиле бројот на преставки по основ на полова, религиозона, социјален статус и на работното место. Граѓаните пријауваат дискириманација, но забележително е што предметите долго остануваат во судските фиоки.

Од хелсиншки објаснуваат дека позитивно е тоа што граѓаните се повеќе говарат за дискриминација и се охрабруваат да пријават, она што е потребно е институциите да го спроведуваат законот против дискриминација.

Во соработка со Народниот правобранител податоците покажале дека во 92 постапки што тој постапувал во 31 случај утврд дискриминација.

притисни ентер