Нимиц: Ако не успее референдумот, сите ќе дигнат раце од вас

И по два и пол месеца од потпишувањето на Договорот во Преспа, медијаторот Метју Нимиц е воздржан оптимист дека спогодбата лесно ќе помине во двете земји.

Во интервју за „БИРН“, 79-годишниот дипломат смета дека идејата да се чека нов подобар договор е ризична. Вели, поминаа 25 години, а може да поминат уште 25, зашто многумина ќе го загубат интересот.

- На оние во вашата држава што велат „ајде да почекаме“, да оставиме уште неколку години, ќе имаме подобар договор во иднина, jас им велам „Не знаете тогаш каде ќе биде ЕУ, дали ќе сакаат уште една членка, дали ќе сакаат тоа да биде вашата држава, не знаете каде ќе биде НАТО, не знаете што ќе се случи во Грција со смената на власта, не знаете што ќе се случи во регионот“, вели Нимиц во интервјуто за „БИРН“.

Нимиц е свесен дека три пречки се исправени пред целосно финализирање на спогодбата – референдумот и уставните измени во земјава и ратификација на Договорот во грчкиот парламент, прашање за кое лидерот на грчката опозиција Мицотакис е уверен дека сепак нема да добие зелено светло. Ќе ги искористиме сите карти што ни се на располагање за да ги смениме проблематичните аспекти на спогодбата. Дадовме македонски јазик и идентитет, а не добивне ништо за возврат, порачува Мицотакис во интервју за телевизија „Алфа“.

-Како се чувствуваат нашите граѓани кога господинот Заев и господинот Димитров велат „Јас сум Македонец и говорам македонски јазик“ и на тоа, никој не одговара. Ние нема да го ратификуваме договорот ниту сега, нито во следниот парламент, доколку не се ратификува во сегашниот парламент, изјави Кирјакос Мицотакис, лидер на Нова Демократија.

Нов, според најавите масовен протест против Договорот од Преспа веќе се подготвува за во сабота во Солун. Целта на организаторите е одблиску да му испратат порака на премиерот Ципрас, кој треба да присуствува на отворање на Меѓународен саем.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер