Трамп: Договорот со Ким Јонг Ун спаси милиони луѓе

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека неговиот договор со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ќе спаси десетина милиони луѓе од можна нуклеарна војна.

Изнервиран од слабата поддршка на републиканците во Конгресот, со критиката на политичките противници од Демократската партија и скептицизмот на своите партнери и медиуми, Трамп ја искористи приликата на Северниот тревник на Белата куќа повторно афирмирано да зборува за договорот со Ким Јонг Ун во екот на критиките дека договорот е нејасен и оти не дава гаранции дека ќе биде спроведен, пренесува агенцијата „АП“.

Трамп смета дека договорот постигнат со лидерот на Северна Кореја претставува голем чекор напред кон решавање на надворешнополитичките проблеми.

Истакнал дека го направил тоа што е било неопходно за мир.

„Не сакам да видам нуклеарното оружје да ве уништи вас и вашето семејство“ – изјавил Трамп пред новинарите.

Трамп додал дека до неговата средба со Ким, луѓето мислеле дека САД “веројатно ќе влезе во војна со Северна Кореја“.

„Да сакавме, милиони луѓе ќе настрадаа“ – изјавил американскиот претседател.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер