Ерусалим ја чека амбасадата на САД – хаос во Газа, 28 мртви (фото/видео)

Во пресрет на отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим, во близина на граничната ограда во Појасот Газа протестираат Палестинците.

Во судирите убиени се 28 луѓе, а ранети повеќе од 500.

Најмалку 28 лица се убиени во текот на протестите, соопшти палестинското министерство за здравје. Како што пренесува „Ројтерс“ ранети се 500 лица од кои 69 со боева муниција.

Со овој број на жртви, денешниот ден се вбројува меѓу најкрвавите од почетокот на разорната војна во Појасот Газа меѓу палестинското движење Хамас и Израел од 2014 година, пренесува „Ројтерс“.

Британската агенција јавува дека демонстрантите се собрале долж границата, на протест против блокадата на границата и отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим.

Израелските сили, според наводите на сведоците, испукале солзавец на демонстрантите кои се сместиле во шатори во близина на граничната ограда.

Агенцијата наведува дека се очекува протестите да ескалираат во текот на денот на 70 годишнината од основањето на Израел, а оти ширум Појасот Газа преку звучниците од џамиите се повикуваат Палестинците да се приклучат на таканаречениот „Голем марш на враќањето“.

Претходно во текот на денот агенциите известиле дека израелски воени авиони испуштиле памфлети над Појасот Газа, предупредувајќи ги палестинските жители дека ќе ги ризикуваат своите животи доколку се доближат до границата во текот на масовните протести.

Израелската војска соопшти дека ќе “реагира на секој обид на оштетување на безбедносната ограда или обид да се наштети на било кој војник на израелските сили за одбрана или израелски цивил“ – пренесува „АП“.

Ќерката на Пол Вокер: Абортирав во 2020 година, имав среќа што најдов добар доктор

Медоу Вокер, ќерката на починатиот актер Пол Вокер, проговори за абортусот што го доживеала во 2020 година.

Медоу реши да проговори на оваа тема по одлуката на Врховниот суд за абортус, со која беше поништено федералното право на абортус, воведено со пресуда стара 50 години.

Медоу на Инстаграм откри дека абортирала за време на пандемијата, пред две години.

„Денес беше голем чекор назад во историјата, длабока неправда ги погоди жените ширум Соединетите држави. Има безброј жени кои се мачеа со одлуката да направат абортус. И јас се борев со тоа во 2020 година. Кога светот подлегна на пандемијата, јас барав абортус“, напиша 23-годишната девојка.

„Тоа е многу приватно и лично искуство, такво и треба да биде“, вели таа, додавајќи дека „имала среќа да наиде на добар доктор кој ја поддржувал во текот на целиот процес“.

„Да знаеш дека сега уште повеќе жени нема да имаат можност да бараат безбеден абортус и да донесат одлука за нивното тело го крши срцето. Во свет кој постојано ги маргинализира жените, ова изгледа како најголемиот напад врз нив. Забраната за абортус не ги спречува абортуси, спречува безбедни абортуси“, заклучи таа.

По објавата таа наиде на голем број негативни пораки.

"Количината на омраза што ја добив по оваа објава е неверојатна. Престанете да ме следите ако не се согласувате со мене. Не останувајте таму и пишувајте ужасни работи", им порача таа на хејтерите.

Коза активирала нагазни мини во Запорожје, ранети 40 Руси

Најмалку 40 руски војници се повредени откако украинска коза активирала експлозив поставен околу болницата во Запорожје со своето хаотично движење, пренесува британски „Телеграф“.

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала од фарма во селото Кински Роздори, ги активирала експлозивните направи.

Козата предизвикала верижна експлозија.

Шефот на украинската разузнавачка служба изјави дека руски војници поставувале мини околу локалната болница. Набргу по поставувањето на минската замка, кон областа дошла коза и извршила верижна експлозија во која се повредени десетици војници.

„Со своите хаотични движења, козата активираше неколку гранати. Како резултат на тоа, неколку Руси се здобија со повреди со различна тежина“, пишува разузнавачката служба.

Се проценува дека се ранети 40 војници. Животното е наречено „Козата на Киев“, а судбината на козата засега не е позната.

Извор: Телеграф

Штрајкот на ССМ во регионите погодени од невремето ставен во мирување

Штрајкот ќе биде во мирување до завршување на потребата за ангажирање на дополнителни капацитети за справување со последиците од невремето во погодените региони.

На итна седница на Штрајкувачкиот одбор – Претседстелството на ССМ одржана по електронски пат донесена е едногласна одлука за ставање во мирување на генералниот штрајк во регионите на општините Делчево, Виница и Демир Капија, кои попладнево беа погодени од невреме, заради потребата од ставање на сите расположливи капацитети за справување со последиците од елементраната непогода.

Штрајкот ќе биде во мирување до завршување на потребата за ангажирање на дополнителни капацитети за справување со последиците од невремето во погодените региони.

– По информации добиени од штрајкувачите од погодените региони од невремето, како и заради ограничувањата предвидени со правилата за генералниот штрајк неопходно беше да се донесе Одлуката врз основа на која 100 отсто од вработените во јавниот сектор во погодените региони, а кои штрајкуваат ќе бидат ставени во функција за расчистување на последиците од невремето. Нашите колеги браќа и сестри синдикалци се веќе на терен и истите помагаат на најпогодените, информира за МИА од ССМ.

притисни ентер