Сити на Гвардиола убедливо најскап тим на светот

Тимот на Манчестер сити, кој го предводи Пеп Гвардиола, со вложени 878 милиони евра е убедливо најскапа екипа во светот, се наведува во истражувањето на фудбалската опсерваторија при Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) со седиште во Нешател, Швајцарија.
„Граѓаните“ застанаа на врвот на оваа листа благодарение на трансферот на Емерик Лапорт од Атлетик Билбао, а за неговите услуги беа потрошени 67 милиони фунти.

ПСЖ се наоѓа на второто место со 805 милиони евра, иако минатото лето Бразилецот Нејмар се пресели во Париз за рекордни 222 милиони евра.

Манчестер јунајтед на Мурињо е трет со вкупно 747 милиони евра, додека Барселона е четврта со 725 милиони.

Од ЦИЕС оценуваат дека според економската логика меѓу најскапите екипи треба да се бараат и минатогодишните финалисти од Лигата на шампионите, но сепак Реал Мадрид со 497 милиони евра е на шесто, а Јувентус со 448 милиони е на осмото место.

Меѓу десетте најскапи тимови се и Челзи на петто место со 592 милиони, Ливерпул е седми со 461 милион, Арсенал е деветти со 403 милиони и Евертон со 365 милиони евра е на десетто место. /МИА

Фото: Европскиот шампион Вардар пристигна во Келн

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град. Доаѓањето на другите три полуфиналисти, сите се од Франција, е најавено за попладне.

За денеска планиран е и првиот тренинг, пред саботниот полуфинален меч со Монпеље.

Македонскиот шампион се надева дека ќе биде првиот тим што ќе го одбрани шампионскиот трофеј во ЛШ.

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

притисни ентер