25 илјади Французи купија дворец за го спасат од пропаст

25 илјади Французи донираа пари и спасија од уривање еден од најромантичните дворци во земјата, стар осум века. Објектот од 13-иот век, требаше да биде урнат, но здружение за заштита на културното наследство покрена интернет петиција за да го купи и реставрира..
Само до пред два месеца беше на раб да биде срамнет со земја, денеска идиличниот дворец Шато де ла Моте Шанденије стана глобален синоним за тоа како се чува културното и историско наследство. Лоциран во западна Франција, дворецот од 13 век, во моментов е дом на дури 25 илјади сопственици. Толкав е бројот на луѓе, кои донираа пари за спас на дворецот, поддржувајќи ја интернет петицијата на здружението Дартањан, кое одлучи да посредува во купувањето и реставрацијата на дворецот.

-Јасно е дека никој не може да му одолее на овој дворец, поради неговата романтичност. Затоа е интересот толку голем и никој не сака да гледа како пропаѓа ова исклучително историско наследство, вели Роман Далеалу, здружение Дартањан

Објектот нема најсреќно минато. Сместен среде мало езеро до кого води типичен средновековен мост, омеѓен од импресивни кули, два пати бил освојуван од Англичаните, преживеал два пожара, а се смениле 10-ици сопственици. Последниот одлучил да го прогласи за урнатина, со што требало да биде уништен. Досега се собрани 1,7 милиони евра, сосема доволно годинава да почне процесот на реставрација.

Голем предизвик е за нас да се реставрира ова здание и да се задржи автентичниот дух. Има многу руинирани делови и вегетација која е навлезена длабоко во дворецот, вели Џулијан Маркис, реставратор од Франција

Идното сопствеништво има повеќе симболичен карактер, зашто идните сопственици нема да можат да живеат во него, но ќе можат да го посетуваат и секако да се пофалат дека имаат дворец. Објектот никогаш не бил заштитен како објект од културно-историско наследство.


Зголемени водостоите на реките Вардар, Пчиња и Брегалница

Најголемо зголемување на водостоите имаат реките Вардар кај Јегуновце, Зајчев рид и Демир Капија, Пчиња кај Катлановска Бања.

Повисоки нивоа споредено со вчерашните се регистрирани на реките Вардар кај Јегуновце, Зајчев Рид, Велес и Демир Капија, Пчиња кај Катлановска Бања, Брегалница кај Берово и Штип, Сушево кај Струмица, Црна река кај Новаци, Сатеска кај Ботун и Радика кај Бошков Мост покажуваат хидролошки мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи.

Најголемо зголемување на водостоите имаат реките Вардар кај Јегуновце, Зајчев рид и Демир Капија, Пчиња кај Катлановска Бања.

Од УХМР информираат дека минимално зголемување на нивоата е регистрирано на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. 

Над 8.000 македонски граѓани преку ГП Богородица заминале кон Грција за продолжениот викенд

 На граничниот премин „Богородица“ утрово од околу три часот е зголемена сообраќајната фреквенција.

Oсобено на туристи и патнички возила кои се упатуваат кон Грција за продолжениот викенд, информира за МИА командирот на граничниот премин Миле Тошев напоменувајќи дека за изминативе седум часа,  на излез се регистрирани околу 4.500 патници.

- Работиме со полн човечки и инфраструктурен капацитет за да ги задоволиме потребите на сите што одлучиле да патуваат преку овој граничен премин. Ангажирани се сите шест сообраќајни ленти од кои пет за патничките и една за транспортните возила. Задржувањето на патниците изнесува од 20 до 30 минути поради обавување на царинските формалности. Толкаво е задржувањето на патниците и на грчката страна од границата. На влез во земјава состојбата е многу порелаксирана, поточно секојдневна, рече Тошев.

Според податоциете од пограничната полиција, од вчера од 12 часот низ граничниот премин Богородица кон Грција се упатиле вкупно 12.200 патници од кои само на излез се регистрирани 10.394 патници.Од нив 8.500 се македонски граѓани, а останатите претежно туристи од Србија.

Тевдовски и Ангеловска-Бежоска во работна посета на Брисел

 Министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска - Бежоска се во работна посета на Брисел.

Како што соопштија од Министерството за финансии, посетата на Тевдовски и Ангеловска-Бежоска е во рамки на Економско-финансискиот дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција.

На настанот ќе бидат презентирани оценките на земјите во исполнувањето на насоките на ЕУ во Програмата за економски реформи. 

Во рамки на посетата министерот за финансии ќе се сретне со еврокомесарот за економски и финансиски прашања, даноци и царина, Пјер Московичи. Целта на средбата со еврокомесарот е да се унапреди соработката со ЕУ на сите полиња.

Во соопштението се додава дека Министерството за финансии првпат има стратегија за создавање европски систем за управување со јавните финансии. 

притисни ентер