Успеале да се доближат и да фотографираат: Еве што крие Областа 51 (видео)

Обично не е добра идеја да се биде во близина на Областа 51, бидејќи ќе се најдете со пушка вперена во вашата глава и љубезно ќе бидете испратени назад.
Сепак, тоа не ги спречи ловците на НЛО, Тим и Трејси Дојл.

Тие на два километри надморска височина успеале најдетално досега да ја фотографираат Областа 51 и тоа на оддалеченост од само 40 километри.

Областа 51 е едно од најмистериозните места во светот, а теоретичарите на заговорите, убедени се дека тоа е местото каде Американците ги кријат вонземјаните и вршат најразлични експерименти.

Првичната намера во далечната 1955 година, била на ова место да се тестираат шпионски авиони, но намената на воената база често се менувала. Интересно е тоа дека јавноста никогаш за тоа не е известена и дека работите кои овде се одвиваат се водат како државни тајни.

Што знаеме за Областа 51?

Верувале или не, дури во 2013 година, во јавноста официјално е потврдено дека Областа 51 постои, со тоа скоро половина век целата приказна била на ниво на шпекулација. Извештајот за постоењето на Областа 51 го состави Џефри Т. Ричелсон од Националната безбедносна архива.

Американската влада дури ја објави и точната локација во Невада и дел е од воздушната база Едвардс, недалеку од езерото Грум. Исто така, знаеме дека оваа Област служела за развој и тестирање на шпионски летала. Откриено е дека се тестирани У-2 авиони кои служеле за шпионирање на СССР во Студената војна, а скандалот настанал откако се дознало дека САД ја имале помошта на Британија во тоа.


Интересно е дека Барак Обама е првиот претседател кој Областа 51 ја нарекол со ова име.

„Сега кога стана претседател, првото прашање кое ми го поставија е што навистина се случува во Областа 51“ – изјави Барак пред новинарите во 2013 година и се осврна на актерката Ширли Мекклејн која заговара теории за постоење на вонземјани.

„Ако сакам да дознаам, ќе ја повикам Ширли Мекклејн. Мислам дека официјално станав првиот претседател кој го спомнал името Област 51?“.

Клинтон во 1995 година потпиша наредба за изземање на подрачјето од еколошкото законодавство во врска со контролата на опасниот отпад, бидејќи тоа барало “откривање на тајни податоци за тоа место на некое неовластено лице“.

Едно лице кое било дел од оваа база и проговорило е ветеранот Џемјс Ноус, кој работел во Областа 51. Тој проговори за својот престој во тајната база, во 2010 година и откри како изгледал животот во шеесеттите години кога работел на позицијата специјалист за радар.

„Готвачите доаѓаа од Вегас. Во било кое време од денот или ноќта можевте да добиете бифтек“ – изјави тој и додаде дека им испраќале и јастози по желба.

За жал, за вонземјаните ништо не рече.

Погледнете како денеска изгледа Областа 51.

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер