Завршна конференција за проектот „Пат до вработување“

Со завршна конференција денеска ќе биде означено официјалното завршување на проектот „Пат до вработување - развивање нови вештини и знаења за невработени лица“.

Проектот беше спроведуван во изминатите 24 месеци, со поддршка на Еразмус+ програмата на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност и Тренинг центарот Ц.Е.С.

На денешната конфренеција ќе бидат презентирани резултатите од реализацијата на проектот и позитивните искуства што произлегоа од проектот за невработените лица во Македонија, Бугарија, Полска и Романија.

Тренинг центар Ц.Е.С најавува уште два други проекта за помош на невработените. Едниот проект е Мрежа на вешти готвачи и келнери каде се остварува соработка со партнерите од Инсигнаре од Португалија и Енгина од Италија. Вториот проект од програмата Еразмус+ на кој Тренинг центар Ц.Е.С ќе работи во следните 30 месеци се однесува на семејната писменост. Ова е проект што се спроведува со повеќе земји (Романија, Бугарија, Македонија, Словенија) и во него активно се вклучени библиотеки и тренинг центри./МИА

Потврдена смртта и на пилотот на грчкиот воен авион што се урна во понеделникот

Загинат е и пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воено воздухопловство, што во понеделникот се урна во Јонското Mоре, според соопштението на Генералштаб на военото воздухопловство, што го пренесуваат грчките медиуми.

Според истите информации, операцијата за спасување и потрага по 31-годишниот пилот завршила, а од пронајдените остатоци и анализата била потврдена смртта.

Авионот се урна во морето во понеделникот наутро за време на едукативен лет, откако полета од градот Андравида во северозападниот дел на Пелопонез, а неколку часа по падот беше потврдена смртта на копилотот, а потрагата по пилотот траеше над 48 часа. /МИА

20 години затвор за таткото што со клоци и тупаници уби тримесечно бебе

Обвинетиот Суад Бајрам од Скопје, таткото обвинет дека го уби тримесечното бебе доби затвор од 20 години.

Основниот Кривичен суд Скопје денес го прогласи за виновен за кривичното дело убиство при вршење на семејно насилство.

Бајрам призна дека го сторил убиството и пред судиите изразил жалење и каење за стореното. Но, денес по изречената казна затвор од 20 години тој негодуваше дека тоа се многу години затвор и кажа дека очекувал помала казна бидејќи, како што рече, немало сега кој да се грижи за другите 3 малолетни деца. Бебето почина поради повреди и крварење во мозокот од ударите на таткото.

СДСМ: Магиите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски во општините: над 16 милиони евра долгови за граѓаните

​Скоро година и половина ВМРО-ДПМНЕ има градоначалници и мнозинство советници во најголем дел од општините во државата.

Тоа е година и половина на масовна партизација, на поскапи услуги за граѓаните и на задолжување на општините, тоа е учинокот на ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски.

Богати и финансиски стабилни општини како Гази Баба и Аеродром кои до пред 15 месеци имаа плус во буџетските каси се га се задолжуваат со обврзници.

Гази Баба ќе се задолжува со пет милиони, Аеродром со 5.4 милиони евра, Прилеп со пет милиони евра и општина Бутел со два милиони евра.

Ете ги магиите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски во општините: над 16 милиони евра долгови за граѓаните за ништо, за градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ да ги трошат на партиски вработувања и непродуктивни трошоци.

Локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ е најнеспособната и најнеуспешна локална власт досега.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер