Што мислат славните личности од Шкотска за независноста?

Во екот на кампањата во пресрет на референдумот за независност на Шкотска, некои од славните личности на оваа земја се поделија на два табора. Па така на страната за сецесија застана актерот Шон Конери, додека авторката на романите за Хари Потер, Џоан К. Ролинг се определи за останување во Обединетото Кралство
Конери, кој се прослави со улогите во Џејмс Бонд, веќе одамна се декларираше како шкотски националист а во почетокот на оваа година ја поддржа кампањата за независност. Од друга страна пак, Ролинг нагласи дека независноста би била “голема историска грешка“ и донираше милион фунти за кампањата за останување во унијата, пренесува AP.

Конери и Ролинг се меѓу бројните славни шкотланѓани, кои веќе одамна го јавно се изјаснија во врска со независност. 

Меѓу приврзаниците за независност на Шкотска се и актерот Џералд Батлер, членовите на групата Франц Фердинанд и авторот на романот “Трејнспотинг“ Ирвин Велш, кој во една анегдота изјави дека Унијата е начин да се спречи Шкотска да владее со светот.

Некои пак други славни личности сметаат, дека за Шкотска би било подобро да остане во Обединетото Кралство.

Пејачката Сузан Бојл најави дека ќе гласа против отцепувањето, бидејќи ја смета Шкотска за дел од славниот идентитет на Британија.

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, изјави дека сонародниците кои како него живеат во Англија, истата не ја чувствуваат за туѓа земја. Ние сме дел од една фамилија наречена Обединетото Кралство - изјави Ферги.

Сепак има и такви кои јавно не се изјаснија за независност. Такви се тенисерот Енди Мареј, авторот Иан Ранкин и актерот Џејмс Мекавој.

Роботски полицаец згреши-среде тепачка ги опоменува сведоците да го одржуваат паркот чист (ВИДЕО)

Роботскиот полицаец ,вработен во гратчето Хангтингтон Парк во Калифорнија не се покажа на својата прва сериозна задача.

Соочен со тепачка во паркот и сведоците кои се обидуваа преку него да повикаат полицајци на помош, HP RoboCop им порача да не му пречат , а потоа продолжи да се движи , пеејќи си песничка.

Роботот HP RoboCop, произведен од Knightscape, има за цел да биде последен збор за технологија во автоматизирање на рутинската полициска работа. Неговата работа е да патролира во Солт Лејк Парк, да ја снима околината со камера од  360 степени околу роботот, да снима таблички на  автомобилите и да ги пријави итните случаи во полиција по потреба. Исто така, има копче за итни случаи, кое посетителите на паркот можат да го притиснат ако им е потребна помош.

Тоа копче на почетокот од овој месец го притисна Кого Гуебар кога виде тепачка недалеку од роботот во паркот.

Таа се страча кон RoboCop, го притисна копчето и очекуваше полициска помош, но роботот и рекол „тргнете се од патот“.

Гуебара мислела дека роботот можеби ќе може да го види нејзиното лице, па таа се наведна пред неговата камера додека го притискаше копчето, но тој постојано и велеше да се оддалечи. Друг сведок повикан полиција преку мобилен телефон, и додека брзата помош ја возела жртвата на нападот на носилки, роботот потпевнувал песна што звучела како да е од нискобуџетен научно-фантастичен филм, молејќи ги посетителите да го „одржуваат паркот чист“.

Се појавија првите скици од новата Шкода Октавија

Се наближува премиерата на сосема новата Октавија , која покрај Голфот на VW е најочекуваното ново возило за крајот на сезоната.

Првите скици на Шкода барем малку ќе ја задоволат љубопитноста. Според скиците автомобилот делува како слаба верзија на Артеон, со лежерна силуета на покривот, огромни тркала и многу остри линии.

И судејќи според прототипите, не треба да се очекува нешто повеќе од еволуцијата во насока на смален Суперб со отфрлена идеја за двојни предни светла. Исто така, како што пристигна Скала, новата Октавија може да стане уште потешка за пристап. Сместена на платформата MQB, лесно би го достигнало нивото на кое неодамна стоеше Passat.

На 11 ноември ќе можеме да ја видиме новата Октавија. Кога станува збор за моторите, заедно со стандардните бензински и дизел мотори, треба да се смета и на хибридни опции.

Холивудска двојка објави прва фотографија со својата новородена ќерка

Рајан Рејнолдс на Твитер ја објави првата фотографија со новороденчето. 

Актертот така го прекина медиумскиот молк, откако и тој и неговата сопруга , актерката Блејк Лајвли не споделија ниту информација за полот на бебето. Тие позираат со бебето во шума во Британска Колумбија , а неговата објава е посветена на климатските промени.

"Ја сакам Британска Колумбија. Би сакал моите ќерки да растат на исто игралиште во природата како и јас. Кандидатот што ќе го одберете сега ќе води политика за климатските промени следните четири години. Горд сум на изминатите четири", напиша актерот, откривајќи дека Блејк родила ќерка пред два месеци.

Блејк и Рајан се родители на уште две постари ќерки, Џејмс и Инез.

притисни ентер