Трајановски во Атина

Управувањето со големите градови е сложен процес, особено ако се работи за главен град. Управувањето станува уште покомплицирано кога развојот на Градот треба да се обезбеди во моменти кога светот ја преживува една од најголемите економски и финансиски кризи кои ги памети човештвото, истакна градоначалникот на Скопје Коце Трајановски во Атина.
Трајановски денеска во главниот град на Грција учествува на 15. Конференција на Унијата на главни градови на земјите на Централна и Југоисточна Европа, јави дописникот на МИА од Атина.

Скопскиот градоначалник во својот говор нагласи дека со неговиот тим започна многу стратешки проекти за град Скопје кои се резултат на барањата на граѓаните и потребите на еден главен град.

- Нивните барања беа пред се насочени кон подигање на свеста за јавната чистота, заштитата на околината, јавниот превоз и мобилноста на граѓаните преку развој на сообраќајот и сообраќајната инфраструктура. Почитувајки ги овие барања Градот Скопје ги реализираше капиталните проекти на воведување центар за автоматско управување на сообраќајот, реконструкција на сообраќајната инфраструктура, осовременување на јавниот превоз, јавната хигиена и многу други проекти, потсети Трајановски.

Градоначалникот подвлече дека локалната власт е како двонасочен булевар – треба да се обезбеди двонасочна комуникација, да се познаваат проблемите и на најмалата единица од  територијалната организација, на речиси секоја група која застапува одредени интереси, да се  примаат „сигналите“ дадени од граѓаните.

- Оваа задача, односно овој „празен простор“  помеѓу индивидуата и локалната власт, беспрекорно ја извршува невладиниот сектор, односно граѓанските здруженија и во поново време неформалните групи.  Проблемот со кој се соочуваат младите демократии е како да го раздвижат овој дел од „булеварот“... или како што тоа пред многу години го кажа Аби Хофман „ Демократијата не е нешто во кое веруваш или е место каде можеш да ја закачиш шапката, туку тоа што ти го правиш. Твоето учество. Ако престанеш да го правиш тоа, демократијата ќе се урне, нагласи Трајановски.

Тој потсети дека Градот Скопје пред осум години во својата организација го формира одделението за соработка со невладиниот сектор и граѓанските здруженија.  За неполна година, во соработка со невладините организации на територија на Град Скопје изработена е првата стратегија на Градот за соработка со невладините организации, а оваа година Советот на Град Скопје ја усвои втората стратегија за периодот 2013-2017 година. Трајановски информира дека соработката помеѓу Градот и невладиниот сектор е на завидно ниво. Од буџетот на Градот се издвојуваат средства за кофинансирање на проекти и манифестации, отворена е интернет страница НВО Порта која е специјализирана за информации од доменот на интерес за невладините организации, отворен е Центар на невладините организации, кој бесплатно е на располагање за одржување конференции, семинари и состаноци, и еднаш месечно се организира отворен ден со цел градоначалникот да ги слушне предлозите на граѓаните.

- Сепак, ова е само еден дел од соработката со невладиниот сектор, нашата мисија е Скопје да го направиме социјално одговорен град, каде акцентот е ставен на ранливите групи, на лицата со посебни потреби, на бездомниците, на старите и изнемоштени лица... и на ова поле имаме направено многу, благодарејќи на иницијативите кои произлегоа од невладиниот сектор, рече Трајановски и наброја неколку реализирани проекти, меѓу кои и бесплатен превоз за хендикепирани лица, дневни центри за ресоцијализација на лица корисници на дрога, советувалишта за превенција од дрога, прифатилиште за бездомници, дневен центар за лица со интелектуална попреченост и дневни центри за стари лица.

Градоначалникот на Скопје истакна дека, кога станува збор за визија, како да се унапреди оваа двострана интеракција, произлезе оти можеби најголемиот проблем е во брзиот проток на информации, навременото известување за дневните случувања, на настаните што се случуваат како во заедницата така и во администрацијата. Тој информира дека постојат планови за покренување на интернет платформа која не само што ќе ја олесни комуникацијата, туку ќе биде платформа која ќе овозможи навремени интервенции, изготвување анализи, одржување на е-форум и други погодности, која ќе ја издигне оваа соработка на повиско квалитативно ниво.

- Градот Скопје е сосема свесен какви се придобивки има од соработката со невладиниот сектор: вклученоста на граѓаните во најнепосредни процеси на креирање локални политики, подобрување на квалитетот на животот како кај ранливите категории така и на сите жители, економски поисплатливи услуги отколку тоа да го прави администрацијата, нови свежи идеи и авангардност... и затоа, оваа администрација на Град Скопје никогаш нема да престане да трага по модели за поширока и поквалитетна соработка со граѓанскиот сектор и неформалните групи, бидејќи во крајна линија сите сме корисници на граѓанската иницијативност, заклучи на крајот од својот говор градоначалникот Трајановски.

На конференцијата во Атина учествуваат градоначалници и високи претставници на градот домаќин, Белград, Букурешт, Будимпешта, Братислава, Киев, Љубљана, Никозија, Подгорица, Сараево, Софија, Тирана, Виена и Загреб, како и претставници на неколку меѓународни организации. Учесниците дискутираат на две теми: улогата на граѓанското општество во решавање на итните потреби во модерните метрополи и предизвиците на урбаниот туризам предизвикани од економската криза.

Собирот го отвори актуелниот министер за одбрана Димитрис Аврамопулос, кој всушност е основач на Унија на главни градови на земјите на Централна и Југоисточна Европа.

Во подморница близу брегот на Панама се запленети пет тони кокаин

Пет тони кокаин се запленети на подморница во панамските води, соопшти денеска Панамската поморска служба (Сенан).

Четворица Колумбијци се уапсени во операција на 300 километри северо-западно од градот Панама, на брегот на Карибите во провинцијата Бокас дел Торо, која граничи со Костарика.

Рачно изработената полу-подморница е првиот брод од ваков вид и со тој капацитет за пренесување дрога што е откриен во Панама, изјави државниот јавен обвинител на Панама.

Панама, сместена среде рутата за шверц  од Колумбија до Соединетите држави, минатата година забележала рекордна заплена на дрога од 91 тон, 77,9 тони кокаин и 12,9 тони марихуана, тврди обвинителот.

Во саботата властите во Костарика заплениле 5,8 тони кокаин сокриени во пратки цвеќе спакувани за извоз во Холандија.

Пукотници во близина на универзитет во САД : Најмалку четворица застрелани во Филаделфија

Најмалку четири лица се застрелани попладнево во Северна Филаделфија, област на градот Филаделфија, соопшти полицијата, пренесува „Индипендент“.

Пукањето се случило во близина на главниот кампус на Универзитетот Темпл, на крстосницата на 11-та улица и улицата Томпсон.

Повредените се на возраст од 19 до 25 години , а 19- годишната девојка е во критична состојба со повреди на главата. Блиското основно училиште е затворено. 

Полицијата ја блокира областа. Дупки од куршуми може да се видат на паркираните возила.Мотивот за напаѓачот е непознат и сè уште нема извештаи за сосотојбата на повредените кои се пренесени во локалната болница.

Не е познато ниту дали е приведен напаѓачот и кои биле неговите мотиви.

Макрон нема да дозволи имами и други верски учители од странство да држат настава во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја ограничи практиката на другите земји да испраќаат имами и други верски учители во Франција, со цел да се запре она што го нарече „сепаратизам“.

На помалку од еден месец до локалните избори, Макрон изјави дека постепено ќе го ограничи системот со кој Алжир, Мароко и Турција испраќаат имами во Франција да проповедаат во џамии и додаде дека тој постигнал договор со тие земји, освен со Турција .

„Нема да дозволам ниту една земја да нè храни со сепаратизам“, рече Макрон на прес-конференција во Мулхаус, на истокот од земјата.

Тој истакна дека прекинувањето на исламскиот наставен систем е исклучително важно за да се ограничи странското влијание и да се осигура дека сите ги почитуваат законите на републиката.

Тој рече дека овие земји испраќаат 300 имами годишно во Франција и најави дека оние што пристигнуваат годинава ќе бидат последните што влегуваат во земјата. Тој рече дека неговата влада побарала институцијата што го претставува исламот во Франција да најде можност имамите да бидат обучени на француска територија, да се осигура дека зборуваат француски и да не шират исламистички идеи.

Макрон, кој постојано беше критикуван од екстремно десничарскиот лидер Марин Ле Пен за интеграција на француските муслимани, најави дека ќе ја укине практиката на предавање француски платени верски учители на странски студенти.

Досега, францускиот претседател не се осврна на прашања поврзани со муслиманската заедница во Франција, која е најголема во Европа, но се фокусираше на економските прашања.

Франција последниве години постојано е на мета на исламските сепаратисти. Во ноември 2015 година, во координиран напад во театарот Батаклан и на други места во Париз, загинаа 130 лица,што е најсмртоносниот напад во Франција по Втората светска војна.

притисни ентер