Ова се вели во официјалното соопштение на раководството на лондонскиот клуб.

За време на дуелот од 30 коло на Премиер лигата на 10 март, неколку навивачи на Вест Хем упаднаа на теренот, а други ги нападнаа ВИП ложите и ги гаѓаа со парички членовите на раководството на тимот и побараа нивна оставка. Вест Хем го изгуби натпреварот со 0:3.

- По инцидентот за време на натпреварот со Барнли, клубот започна целосна и темелна истрага на настаните. Веќе беа организирани неколку состаноци со сите засегнати страни. Клубот ќе даде максимална поддршка на полицијата за идентификување на лицата, кои упаднаа на теренот во второто полувреме, со помош на системот за видео надзор на стадионот. Сите лица чија вина ќе биде потврдена, ќе добијат доживотна забрана за посета на натпреварите на тимот. Клубот ќе се обрати и кон судот со барање да им биде забрането да присуствуваат на секакви натпревари во иднина, се вели во соопштението на „чеканите“./МИА

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 16:14
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар