Четиригодишниот Самоил за прв пат го виде ликот на мајка си  Перијан. Три дена по направената операција на левото око во Европската очна болница, тој почнува нов живот. Сонот вреден шест илјади евра за него, стана јаве.

„Не можам да верувам дека Самоил ќе гледа, многу сум среќна навистина не знам што да кажам“, низ солзи раскажа Перијан Усеин, мајка на Самоил.

Додека докторот раскажуваше за успешната операција на Самоил кажа дека и наредната операција како и оваа ќе биде бесплатна, заедно со идните контролни прегледи. Перијан не можеше да ги сокрие солзите од радост, зашто прв пат некој им помогнал без да им наплати. Врвниот очен доктор среќен што операцијата е успешна.

„Самоил ќе може да го гледа цел свет, не само лицето на неговата мајка. Овие операции се тешки, ама успешна кај Самоил со големи резултати“, изјави д-р. Фарук Семиз Европска, Очна болница.

Самоил е роден со глауком на двете очи. Тој од денес ќе може да оди сам без ничија помош. Светот на сенките за него се минато. 

Датум на објава: понеделник, 16 декември 2013 во 13:11
Мирјана Мирчевска Јовановиќ
Обновено во: 13:18

коментари

остави коментар
  1. SVE CESTITKE ZA JOS JEDAN USPESNO OBAVLJEN POSAO.IMALA SAM VELIKU CAST DA UPOZNAM DR.FARUKA I TOM LEKARA , KAO I OSOBLJE BOLNICE.NAJBOLJI SU I NA BALKANU I U EVROPI.VELIKI POZDRAV IZ NISA.
  2. Sekoja cest za d-r Faruk Semiz.Kamo da ima poveke humani juge.
  3. Sekoja cest za vakvi ubavi vesti, i Gospod zdravje, sreka i beriket da im dade da Doktorot i celata ekipa na Evropska Ocna Bolnica koja ja pokaza humanosta..
  4. na vakvite doktori kako sto e i ovoj doktor gospod ke mu podari se sto poosakuvaat :D e ova e humanost
  5. Ana
    Odlicna vest!!!