Според него, усвојувањето на механизмот не е причина за паника.

- Механизмот е повеќе вид мерка за акција на ЕУ или некоја држава членка ако дојде до драматичен раст на бројот на луѓе кои доаѓаат од овој регион и ако се злоупотребува безвизниот режим - рече Лајчак.

Тој додаде дека воведувањето механизам за суспензија е тежок процес и оти не може една земја да донесе одлука за тоа.

Датум на објава: петок, 20 септември 2013 во 10:54
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 14:35

коментари

остави коментар