Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев како што информираат од партијата, до Џафери писмено ќе достави две барања и тоа Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања да расправа дали тие имаат деловничко право да поднесат и да расправаат за амандманите за Законот за јазиците и на продолжението на 32. седница да се итрвори расправа за над 35.000 амандмани за законот поднесени од нив.
Џафери на пленарната седница најави дека ќе има средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за да се договорат за натамошниот тек на седницата и даде пауза до 16 часот.
Но, од пратеничката група на ВМРО информираа дека средба нема да има. На прашањето како ќе продолжи седницата велат дека не знаат.
Законот за употреба на јазиците на денешното продолжение беше прескокнат, а пратениците продолжија со изјаснување за другите точки на дневен ред на седницата.

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 16:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар