Како што се наведува, Алонсо одлучил на две години пред истекот на договорот со Ферари, да направи трансфер во Мекларен, тим за кој возеше во 2007 година.

Останува да се види кој од сегашните двајца возачи на британскиот тим, Џенсон Батон или Кевин Магнусен ќе го напушти Мекларен.

Алонсо до титулата светски првак стигна во 2005 и 2006 година како возач на Рено. Во неговата Формула 1 кариера има 32 победи.

Датум на објава: понеделник, 03 ноември 2014 во 14:29
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар