До својата прва победа во оваа дисциплина, воедно и прва по пауза од една година, Гут стигна со резултат 1 минута 14,78 секунди, што беше за 14.стотинки побрзо од второ пласираната Јохана Шнарф од Италија.

Третото место го освои Австријката, Николе Шмидхофер која имаше 22.стотинки послабо постигнување од Швајцарката.

За Гут ова беше прва победа сезонава во Светскиот куп, а вкупно 24 во кариерата., со која изби и на првото место во Генералниот поредок во супер-велеслалом со 339 бодови, пред Тина Вајрајтер од Лихтенштајн која има 18 помалку.

Ова беше шестта од вкупно осумте трки во оваа дисциплина, но последна пред Олимписките игри во Пјонгкчанг.

Во севкупниот поредок во Светскиот куп и натаму водечка е Американката Михаела Шифрин со 1.447 бод, пред Вајрајтер која има 601, и Италијанката, Гоџија која остана на 570 бодови.

Датум на објава: недела, 21 јануари 2018 во 16:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар