Во А групата во Хелсинки ко-домаќинот Финска го победи Исланд, а на дуелот од Б групата што се одигра во Тел Авив, Украина го победи ко-домаќинот Израел и со тоа го освои четвртото место во групата.

Резултати 5.коло група А: Словенија – Франција 95:78, Грција - Полска 95:77. Финска – Исланд 83:79.

Табела: Словенија 5-0 (победи-порази), Финска 4-1, Франција 3-2, Грција 2-3, Полска 1-4, Исланд 0-5.

Резултати 5.коло група Б: Германија – Литванија 72:89, Грузија – Италија 69:71. Израел – Украина 64:88.

Табела: Литванија 4-1, Германија 3-2, Италија 3-2, Украина 2-3, Грузија 2-3, Израел 1-4.

Во осминафиналето на 9.септември (сабота) во Истанбул ќе играат: Германија - Франција, Словенија - Украина, Литванија - Грција и Финска - Италија.   

Утре се играат натпреварите од 5.коло во групите Ц и Д. /МИА

Датум на објава: среда, 06 септември 2017 во 21:57
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар