Како и во македонската кошарка, АБА лигашите од Хрватска, Цедевита и Цибона, по четири дуели имаат по две добиени средби па в четврток ќе биде одлучен победникот.

Синоќа во Загреб улогата на домаќин ја имаше Цедевита која победи со убедливи 79:54. Вториот и последниот период Цедевита ги доби со по 13 разлика (23:10 и 27:14) што се покажа како клучно за победата.

Цедевита е бранител на трофејот, а Цибона последен пат беше шампион пред четири сезони./МИА

коментари

остави коментар