Лошите временски услови, обилните врнежи на снег проследени со силен ветар се причината поради која стартот на скијачкиот Мундијал во Сент Мориц е одложен.
Иако организаторот во текот на целата ноќ, но и претпладнево се обидуваше да ги оспособи патеките, сепак временските услови тоа не го дозволија, па предвидените први тренинзи на скијачите во машка и женска конкуренција пријавени за спуст трките се одложени.
На Шампионатот во Сент Мориц ќе настапат 589 скијачи (360 мажи и 229 жени) од 76 земји во светот, меѓу нив и седуммина Македонци: Лидија Симјановска, Антонио Ристевски, Лука Божиновски, Дардан Дехари, Воислав Синадиновски, Марјан Нашоку и Виктор Петров, предводени од селекторот Иван Лссески и неговиот асистент Никола Панчевски.
Сите македонски скијачи ќе учествуваат во квалификациските трки, во велеслалом и во слалом кои според програмата се од 16 до 19 февруари.
Првиот сет медали треба да биде доделен утре по трката во супер-велеслалом во женска конкуренција, нормално, доколку временските услови го дозвлат тоа. 

Датум на објава: понеделник, 06 февруари 2017 во 16:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар