Хамилтон на денешните квалификации имаше најдобро време 1:21.135 минута. Втор резултат имаше неговиот клупски колега Нико Розберг, кој заостана околу половина секунда.

Хамилтон се избори за својата 56-та пол позиција во кариерата, а по петти пат ќе стартува од првата позиција во Монца, со што се изедначи со Хуан Мануел Фанџо и Аиртон Сена.

Зад двата болида на Мерцедес, беа двата болида на Ферари со Себастијан Фетел и Кими Раиконен, додека во третиот ред се најдоа Валтери Ботас и Даиел Рикардо.

Трката за Големата награда на Италија се вози утре со почеток во 14 часот. 

Датум на објава: сабота, 03 септември 2016 во 16:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар