Канал 5 Телевизија - Мобилна верзија
МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

сабота, 12 август 2017 во 21:44
img

Почина најстариот маж во светот
Јисраел Кристал имал 113 години

Најстариот маж на светот Јисраел Кристал, човек кој го преживеал Холокаустот, почина на 113 годишна возраст.

Кристал наредниот месец ќе полнел 114 години. Тој зад себе оставил две деца, 9 внуци и 32 правнуци.

Минатата година Кристал доби и признание од Гинисовата книга на рекорди за најстар маж во светот.

World’s oldest man, Auschwitz survivor Yisrael Kristal, dies aged 113

Кристал кој по потекло е од Полска, е роден на 15 септември 1903 години.

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА