Несреќата се случила непосредно по полетувањето на аеродромот Ечка, каде што инстукторот и момчето биле на рутинска вежба.

Авионот се урнал два километри од пистата и паднал во ниви на непристапен терен.

Причината за несреќата не е позната, иако првичните информации велат дека станувало збор за откажување на еден од моторите.

Леталото Цесна-310 било сопственост на унгарско училиште за летање.

Датум на објава: сабота, 14 февруари 2015 во 16:34
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар