Кој и како ќе го контролира ова законско решение?

-Законското решение откако ќе помине низ собранискиот филтер и ќе стапи на сила, контрола ќе врши инспекцискиот совет преку надлежните инспекции, пазарната , трудовата ... и останатите служби кои се надлежни да контролираат дали некој е работи како регистриран трговец или без одобрение за регистрирана дејност, истакна Раде Ненадиќ од конфедерацијата на работодавачи.

Целиот разговор на Борче Пауновски со Раде Ненадиќ од конфедерацијата на работодавачи погледнете го во видеото.

Датум на објава: среда, 22 октомври 2014 во 18:25
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 22:31

коментари

остави коментар
  1. do Kanal5tv - Nikoj ne veli vie da najdete rabota tuku da izvestuvate za se sto se slucuva vo Makedonija a ne samo deka tece med i mleko. Kapis?...ОД КАНАЛ 5 ТВ: КАПИШ, КАПИШ...А ТИ ДА НИ БИДЕШ УРЕДНИК ЕДЕН ДЕН ВО НЕДЕЛАТА,А? АЈ ЖИТИ СЕ, ПОШТО ГЛЕДАМ НОВИНАРЧИШТЕ СИ, БАШКА НЕЛИ НЕ ТЕЧЕ МЕД И МЛЕКО, ПА ДАЈ ЖИТИ СЕ ВАКОВ ИНТЕЛЕКТ МОРА ДА ГО ИМАМЕ ВО НАШИ РЕДОВИ...БУЈРУМ НА ДОГОВОР
  2. ako sakaat da se vovede red neka najdat mehanizam za tie sto zemaat plata pola preku banka pola na raka i togas neka se falat deka postignale nesto!!!
  3. Чистачка за да чисти да мора да се регистрира! А ако не е регистрирана, освен изречување на санкција од 9 000 евра, на неа ќе и биде запленета дури и метлата...! =D Абе, на кого му текна ваков нездрав закон да напише...? Па уште работа на црно! Тоа не е работа на црно, тоа претежно е дополнителна дејност што се врши од време на време...! Државата треба да нуди погодности за да се отвараат фирми, а не со казни да ги тера луѓето да се заглавуваат што повеќе и да отвараат фирми...! Штета што К15 не прави серии, ќе имаа матријал за зафрканции...! =D
  4. А да не е целава ситуација за контролфрик забеганоста што се поинтензивно им се случува на властите? И зголемените плати на параз... пардон, администрацијата? Или само сервилност кон банкарските господари?;-)
  5. А да не е целава ситуација за контролфрик забеганоста што се поинтензивно им се случува на властите? И зголемените плати на параз... пардон, администрацијата? Или само сервилност кон банкарските господари?;-)...ОД КАНАЛ 5 ТВ: ДРУГАЧЕ НЕПОЗНАТО, АЈ ТЕ МОЛАМ ПРАТИ КОНТАКТ НА ДЕСК2 ЕТ КАНАЛ5 КОМ МК ( ЛАТИНИЦА:))...ИМАМ ЕДНА ИНТЕРЕСНА ИДЕЈА. ПРАТИ МЕИЛ.ПОЗДРАВ
  6. pa najdete rabota za site so dobra plata a ne samo investirale vo makedonija i ke ima volku onoklku vrabotuvanje kazete kolku plata davaat ... ОД КАНАЛ 5 ТВ: НИЕ ДА НАЈДЕМЕ РАБОТА????