Принцот, заено со другите членови од британскиот тим, преспал во шатор во импровизиран камп. Во текот на вежбата биле изложени на студен ветер со брзина од 100 километри на час, напорни вежби и скијање.

Принцот со екипа британски војници кои биле ранети на фронт во ноември ќе учествува на трка долга 320 километри на Јужниот пол, на температури до 40 степени под нулата.

- На Јужниот пол владеат најсуровите услови на Земјата и само најподготвените и најцрвстите можат да учествуваат во овој предизвик  - соопштија од организацијата „Walking with the wounded“

.Ljudi, nije mi ništa! Ja sam ionako rumen kao ruža!

- Тоа што бев во Авганистан ми помогна да сфатам колку се важни хуманитарните манифестации чија цел е да им се помогне  на нашите ранети војници - изјави принцот Хари. /извор: Ало.рс

Датум на објава: среда, 18 септември 2013 во 09:30
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 11:58

коментари

остави коментар