„До кога ќе се купува време, ова е политички пазар судија. Нашите деца шест години скапуваат во гроб, имате ли диша судија, имате ли деца?“, ова беа само дел од пораките и прашањата на родителите на петтемина загинати млади момчиња кај Смилковското езеро до судијата Огнен Ставрев. Родителите не им веруваат на властите, случајот го оценуваат пазарање на политичките партии.

„Судот мајтап си игра со случајот „Монструм“ шест години веќе, политичките партии се пазарат со нашиот случај, со крв на деца се пазарат. Претходната велеше едно, сегашната власт тврди дека Опелот „Омега“ е на МВР и дека и има паднат телефон на висок функционер на разузнавање. На Смилковско езеро“, изјави Горан Наќевски, татко на починатиот Александар Наќевски.

Рочиштето е одложено, зашто судијата утрово добил известување, во кое Катица Јанева вели дека предметот „Монструм“ го побарала од Обвинителството за организиран криминал. Од СЈО велат дека уште од понеделник предметот е кај нив и за осум дена ќе одлучат дали да го преземат. Неофицијално, „Монструм“ ќе го води Специјалното Обвинителство.

„Вроди со плод, според мене, напорот на одбаната. Да СЈО го преземе овој навистина сензитивен случај. Мислам дека надлежноста е дефинитивно на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи има во посет преслушувани разговори“, изјави адвокатот Насер Рауфи.
„Двете страни овдека се повредени и страната на обвинетите коешто е неосновано, по наше видување скоро шест години во притвор и страната на оштетените коишто сакаат да ја знаат вистината кој е виновен за смртта на нивните деца. Со учеството на СЈО сигурен сум дека тоа ќе се расчисти“, изјави адвокатот Сашко Дукоски.

Судскиот процес продолжува на 17 април.

Масакрот кај Смилковското езеро се случи на Велики Четврток во 2012 година. Беа убиени пет млади момчиња и еден рибар. Шестмина беа шест години во притвор, сега се со мерки на претпазливост, откако Врхвен ги ослободи. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ се во бегство.


Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 14:52
Игор Стефановски
Обновено во: 15:13

коментари

остави коментар