Турскиот парламент денеска ги усвои  измените на изборниот законик , со кој опозицијата тврди дека се отвора врата на изборни нерегуларности на изборите закажани за наредната година.

Со измените на законот се дозволува изборната комисија да ги спојува изборните окрузи и да ги префрла избирачките кутии во други окрузи .
Гласачкото ливче на кое нема печат од месниот изборен комитет и натаму ќе биде важечко со што формално се легализира праксата што предизвика жестоки критики и загриженост кај набљудувачите на минатогодишниот референдум.

Безбедносни сили ќе може да влегуваат на гласачките места на барање на гласачи , со што наводно треба да се спречи упад на терористи од Курдската партија на гласачките места.

По усвојувањето на законот , настана кавга , а потоа и тепачка меѓу пратениците .

Следната година во Турција ќе се одржат и претседателски и парламентарни избори . 

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 20:10
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 09:19

коментари

остави коментар