Шулц за германската телевизија Цет-Де-Еф истакна дека остануваат уште шест недели до изборите на 24 септември.

- Сметам дека се уште имам добри шанси да ја предводам следната влада, рече тој.

Германија има рекордно ниска невработеност, балансиран буџет и силна економија, така што Шулц треба да води тешка битка за да ја победи Меркел. Зошто луѓето би гласале за неговата германска социјал демократка партија, а не за демохристијанската унија на Меркел.

- На Германија и оди добро но тоа што на Германија и оди добро, не значи дека на сите Германци им оди добро. Ние треба да бидеме многу подобри во повеќе области, рече Шулц.

Тој потенцира дека неговите социјалдемократи се коалициски партнер на меркел во владата и заслугите за успесите не би требало да се препишуваат исклучиво на нејзината партија.

Датум на објава: недела, 13 август 2017 во 17:50
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар