Властите предупредија дека дождот и ветрот би можеле да предизвикаат лизгање на земјиштето во областа Сечуан, која претходно оваа недела ја погоди земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтер.
Издадено е жолто предупредување на невреме, со напомена дека обилните дождови, кои се очекуваат во кинеската престолнина би можеле да предизвикаат поплави во планинските области.
Најфреквентниот аеродром во Кина, Меѓународниот аеродром во Пекинг, ги повика патниците во соопштението објавено на неговиот сајт, да ги проверат најновите информации за летовите од и до градот.
Речиси 500 летови се откажани, додека 182 се одложени, се наведува во соопштението.
Пекинг е на удар на најновите неповолни метеоролошки прилики, откако торнадо вчера ја погоди Монголија, при што загинаа пет лица, додека над 50 беа повредени, а голем број куќи се уништени.

Датум на објава: сабота, 12 август 2017 во 13:03
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар