Забавниот парк на Парамоунт ќе биде отворен најдоцна до крајот на 2022 година.

Paramount theme park to rival Disneyland on track to open by 2022

За жителите на Британија тоа е одлична вест бидејќи паркот ќе биде лоциран во близина на Дартфорд па поради тоа не е мора да патуваат во САД за да се забавуваат во тематскиот парк на Дизниленд. Изградбата на паркот ќе чини неверојатно 3,5 милијарди фунти.

Paramount theme park to rival Disneyland on track to open by 2022

Паркот ќе може да прими и до 50 000 посетители дневно.

Во паркот исто така ќе бидат вработени околу 27 000 луѓе.


Hollywood comes to Kent: Developers unveil plans for £2bn Paramount theme park to rival Disneyland Paris that will create 27,000 jobs..Major Hollywood company could build a theme park to compete with Disney..The venue will be located on a disused industrial site in Kent..Developers say it will create 27,000 jobs..The site is 17 minutes from London by train....

Датум на објава: сабота, 11 март 2017 во 21:12
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар